Silivri güreşe doydu

Silivri Belediyesi Kavaklı Yenici Mehmet Yağlı Güreşleri’nin bu yıl 15'incisi gerçekleşti. İftar sonrası düzenlenen gece müsabakalarına 500’e yakın güreşçi katılırken, Başpehlivanlığı bu yıl da Recep Kara kazandı.

Yerel Haberler 28.05.2018, 07:43 Burak ZİHNİ
Silivri güreşe doydu

Silivri'de bu yıl 15'incisi düzenlenen, Kavaklı Yenici Mehmet Yağlı Güreşleri her yıl olduğu gibi bu yıl da nefes kesti. Bu yıl ilk kez gece yapılan, Silivrililerin ve güreş ağalarının da yoğun ilgi gösterdiği güreşlerde; Çetin Ceylan güreş ağalığı yaparken, müsabakalarda 13 kategoride 500’e yakın güreşçi yarıştı. Yoğun yağışın altında geç saatlere kadar devam eden gece güreşlerini, binlerce kişi ilgiyle izledi.

İftar sofraları kuruldu
Ramazan ayına denk gelen Silivri Kavaklı Güreşleri öncesinde, Kavaklı Stadı çevresine ve Kavaklı Parkı’na iftar sofraları kuruldu. Binlerce kişinin katıldığı iftar sofrasına; İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Salih Aynural, CHP Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İYİ Parti Silivri İlçe Başkanı Ozan Ersaraç ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, DP Silivri İlçe Başkanı Halide Avlu, Silivri Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, spor kulübü başkanları ve çok sayıda davetli ile Kavaklı mahalle sakinleri katıldı.

Mezar ziyaretleri yapıldı
Kavaklı’da güreşleri başlatan eski Belediye Başkanı Hasan Geyiktepe, 2014 yılı güreş ağası Lütfü Arıcıoğlu ve Kavaklı Yağlı Güreşlere ismini veren Pehlivan Yenici Mehmet, güreşler öncesinde mezarları başında ziyaret edildi.

Işıklar: Gurur duyuyorum
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Kavaklı güreşlerinde; “Kırkpınar’ın yıllardır geleneğini devam ettiren ağalarımız, ülkemizin değişik yerlerinden gelmiş değerli misafirlerimiz ve değerli hemşerilerim, 15. sini gerçekleştirdiğimiz Yenici Mehmet Yağlı Güreş etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Hasan Geyiktepe ağabeyimizin başlattığı geleneksel ata sporumuzu bu mübarek ayda, bizleri birleştiren böyle bir akşamda gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mübarek ramazan ayında oruçlar açıldı, ibadetler yapıldı ve geleneksel bir gelenek daha yaşatılıyor. Ne güzel bir buluşma, ne güzel bir tesadüf. Bunların hepsi bizim büyük bir millet, kadim bir medeniyet olmamızın en güzel göstergeleri. Bu meydanda bulunan kadın, erkek, çoluk, çocuk, genç, yaşlı hepimiz çok güzel bir resmi temsil ediyoruz, çok güzel bir fotoğraf verdik. Bu bayrak, bu ezan ve bu medeniyet altında, bu değerler sonsuza kadar yaşasın. Memleketimde, özellikle ilçemde bu huzuru yaşatan, bizi büyük bir aileye çeviren sizlerle gurur duyuyorum. Özellikle bir daha rahmetliyi, eski belediye başkanımızı rahmetle anıyorum. Bu geleneği iyi ki başlatmış bize de sürdürmek düşer. Emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum hayırlı olsun, hepinize sevgiler saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Yeniden Ceylan
Silivri Belediyesi Geleneksel Yenici Mehmet Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Güreş Ağası olan Çetin Ceylan, bu yıl da yeniden ağa seçildi. Ağalık kupasını ve altın kemerini Başkan Işıklar’ın elinden alan Ağa Ceylan, protokol üyeleri ile birlikte objektiflere poz verdi.

Başpehlivan Recep Kara
Güreşlerde dereceye giren pehlivanlara ödülleri, protokol üyeleri ve güreşlere katılan güreş ağaları tarafından verildi. Dereceye giren pehlivanlara birçok kişi ve kuruluş tarafından da çeşitli ödüller verildi. Recep Kara, Silivri Belediyesi 15. Kavaklı Yenici Mehmet Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazandı.

Yorumlar (0)