Vatandaş atıkları attıkça kazanacak

Sıfır atık çalışmaları kapsamında çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Lüleburgaz Belediyesi önemli bir vizyon projesini daha hayata geçirdi.

Yerel Haberler 16.11.2021, 14:50 Burak ZİHNİ
Vatandaş atıkları attıkça kazanacak

Belediye, örneklerinin Avrupa’da olduğu ve Türkiye’de nadir uygulanan “Akıllı Atık Tanıma Sistemi’ni” devreye soktu. Bu uygulama sayesinde metal kutu ve plastik şişelerini makineye getiren vatandaşlar, attıkları her üründen puan kazanacak. Kazanılan puanlar vatandaşlara belediye tarafından verilen Ticket alışveriş kartlarına yüklenecek. Vatandaşlar bu kartları Türkiye’nin dört bir yanında pek çok alışveriş noktasında kullanabilecek.

 

Çevre de korunacak

Vatandaşın da sıfır atık çalışmalarına bizzat destek vereceği projeyle ilgili kartlar Gençlik Parkı’ndaki Lüleburgaz Belediyesi görevlilerinden ya da Lüleburgaz Belediyesi Hizmet Binası’nda bulunan Temizlik ve Çevre Müdürlüğü’nden alınabilecek. Lüleburgaz’a sıfır atık çalışmaları doğrultusunda önemli bir ivme kazandıracak proje hakkında açıklamalarda bulunan Lüleburgaz Belediyesi Temizlik ve Çevre Müdürü Anıl Ergin, “Hem çevrenin hem vatandaşın cebinin kazanacağı 2 ayaklı bir proje. Artık çöp bu yüzyılın problemi değil. Bu yüzyılın problemi atıkların geri kazanılması, dönüşmesi ve bunların ekonomiye kazandırılması. Şu anda planlamamız her mahalleye olacak şekilde ama talebe göre şekillenecek. İlk makinemiz şu anda Gençlik Parkı’nda. Vatandaşlarımız plastik ve teneke atıklarıyla beraber geldiklerinde Gençlik Parkı’ndan kartlarını alacaklar. Aynı anda hemen yükleyip puanlarını kazanacaklar” dedi.

 

Her yerde geçerli

Sistemde kullanılacak Ticket kartının Türkiye’nin her yerinde geçerli olacağını vurgulayan Ergin, ilerleyen dönemde atık yelpazesini genişletmeyi hedeflediklerini söyledi. Ergin, “İlerleyen süreçte bunları genişleterek karton, atık yağ, cam ve elektroniği de dahil etmek istiyoruz. Şu anda makinemiz camı renkli ve renksiz cam olarak ayırabiliyor. Bu özelliği var. Ama ülkedeki genel bir problemden dolayı camı şu anda başlatmıyoruz. İlerleyen süreçte Atık Getirme Merkezi’mizin tamamlanmasıyla birlikte kartonları da, atık yağları da, elektronik ürünleri de almaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?