40 yıllık sorun çözülüyor!

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde uzun yıllardır süren imar planı sıkıntılarının çözülebilmesi, halkın beklenti ve gereksinimlerinin kısa sürede tespit edilerek yerinde karşılanabilmesi amacıyla Yeşilkent İmar Planı İletişim Ofisi açıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Hançerli, “Yeşilkent’in 40 yıldır çözülemeyen imar sorununu çözülmesinin zamanı geldi” dedi.

Avcılar Haberleri 20.01.2021, 18:26 Gazete Damga
40 yıllık sorun çözülüyor!

Yeşilkent Mahallesi'nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Avcılar Belediyesi’nin ortak kullanacağı İmar Planı İletişim Ofisi’nde, 1/5000 ölçekli Avcılar İlçesi Yeşilkent Revizyon Nazım İmar Planı hakkında mahalle sakinlerini bilgilendirmek, sorun ve ihtiyaçlarını tespit etmek, birlikte karar verme olanaklarını geliştirmek, farkındalığı sağlamak ve yerel halk ile etkileşimi arttırmak amaçlanıyor. Katılımcı planlama modeliyle yürütülen çalışmalarla yaşayan ve uygulanabilir bir plan yapılması sağlanacak. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, yaklaşık 2 yıldır Avcılar’ın 8 mahallesinin dönüşümü ve dayanıklı kent inşası için İBB Meclisinin desteği ile çok önemli adımlar attıklarını, şimdi sırada Yeşilkent Mahallesi'ndeki imar sorunun çözümde olduğunu belirtti. 

Yeşilkent’e imar geliyor

Hançerli, söz konusu imar planının halkla beraber ortak akılla oluşturulacağını ve mayıs ayında  İBB Meclisi’nde görüşüleceğini belirterek, "Yeşilkent’e imar geliyor. Hem de öyle kapalı kapılar arkasında ne olduğu belli olmayan vatandaştan kopuk bir imar değil. Yeşilkentli ile halkla iç içe birlikte yapılan bir imar geliyor. İşte katılımın ve şeffaflığın örneğidir bu ofis. İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın çok değerli bürokratlarına teşekkür ediyorum. Ayrıca burada halkın talepleri ve el birliği ile hazırlanacak olan imar planını onaylayacakları için İBB Meclisi'mize de şimdiden komşularım adına teşekkür ediyorum" açıklamasını yaptı. 

Hepimize hayırlı olsun

Turan Hançerli kentteki tüm imar sorunlarını sırayla çözüme kavuşturulacağını vurgulayarak Yeşilkent halkını sürecin bir parçası olmaya davet etti. Hançerli, "Yeşilkentli hemşehrilerimi bu önümüzdeki üç aylık süreçte bu ofise gelerek taleplerini iletmeye, sorularını sormaya, planın bir parçası olmaya davet ediyorum. Her şey çok güzel olacak demiştik, her şey çok daha güzel olmaya devam edecek. Yeşilkent'i asla unutmadık. Unutmayacağız. Bir mahallemizde daha imar sorunu var. Onu da TOKİ yapacak. İnşallah kısa süre içerisinde Tahtakale'ye de aynı müjdeyi vereceğiz. Hepimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı. "El birliğiyle imar yapmanın örneğidir bu ofis" diyen Hançerli, "Halkın istediği imar Yeşilkent'e geliyor. Bu ofis bunun en önemli göstergesidir" ifadelerini kullandı. 

Elimizi taşın altına koyacağız

İBB İmar Dairesi Başkanı Gürkan Akgün ise Avcılar'da yoğun bir faaliyet yürüttüklerini belirterek, "Buranın yıllarca birikmiş sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Yeşilkent'te yıllardan beri biriken sorunlar var. Bu sorunları hep birlikte taşın altına elimiz koyarak çözeceğiz. Planlama çalışmalarını başlattık. Hedefimiz bu yıl itibariyle sorunu çözmek. Bütün çözüm önerilerini birlikte tartışacağız. Hepsini masaya yatıracağız. Bu ofis bütün sorunların çözülebileceği bir yer olacak. Biz sürekli sahada olacağız. Sizler ne kadar destek verirseniz o kadar yararlı olacağına inanıyoruz. Yeşilkent'in sorunlarının çözümü için hayırlı bir süreç başlamıştır" diye konuştu. 

Lütfen sürece katılın!

İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman da Yeşilkent sakinlerinin sürece katılmasını tavsiye ederek, "Katılımcı bir süreç işletmek istiyoruz. Buradaki sorunların hepsini biliyoruz. Mülkiyete ilişkin sorunları da hep birlikte çözeceğiz. Bizim burada arkadaşlarımız olacak. Sizlerin taleplerini alacaklar. Hep birlikte bir kentsel iyileştirme sürecini başlatmamız gerekiyor. Bütün komşularınıza bu ofisin varlığını duyurunuz" çağrısını yaptı. YAKUP TEZCAN


 

Yorumlar (0)