Balıkçı Kenan Erdoğan'dan yardım istedi

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Balıkçı Kenan dünyada ve Türkiye’de tek olan mumya balıklarının koyacak yer olmadığı için yerlerde olduğunu söyledi. Devlet yetkililerine seslenen Balıkçı Kenan, "Burada 200 ton mumya balık var. Müzemizi İmamoğlu yıktığı için balıkları koyacak yerimiz yok. Sayın Cumhurbaşkanımızdan destek istiyorum" dedi...

Beylikdüzü Haberleri 01.06.2021, 14:26 01.06.2021, 14:34 Burak ZİHNİ
Balıkçı Kenan Erdoğan'dan yardım istedi

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği küçük, büyük herkesin meraklı bakışları içerisinde gezme fırsatı bulduğu Türkiye Deniz Canlıları Müzesi, Beylikdüzü Belediyesi tarafından geçtiğimiz ay yıkıldı. Yaklaşık 200 ila 300 ton arası mumya balık bulunduğunu belirten Balıkçı Kenan, "Buraya öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, üniversiteden hocalarımız akın ediyordu. Her gün binlerce kişi ziyaret edip onara denizlerimizdeki balıkları gösteriyorduk. İmamoğlu’nun talimatıyla Beylikdüzü Belediyesi müzeyi yıktıktan sonra binlerce balık şuanda yerlerde" şeklinde konuştu.

Balıklar şu anda yerlerde

Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz’de bulunan balıkların neredeyse tamamının mumya halinin müzede olduğunu belirten Balıkçı Kenan, "Burada 50 yılın emeği, birikimi var. 50 yıldır hiçbir ücret talep etmeden ücretsiz bir şekilde hizmet verdik. Müze, İmamoğlu’nun hışmına uğradı. Bize mühlet bile vermeden müzeyi yıktılar. Bir inat uğruna bu balıklar yerlerde. Bu müze Kenan’ın değildir. Öğrencilerindir. Halkındır. Kimseden bir talebimiz olmamıştır. Biz bu müzeyi vatandaşlara armağan ettik. İmamoğlu müzemizi yıktırdı. kendi ellerimle diktiğim ağaçları söktürdü. Yaklaşık 15 yıl önce bu alanda hiçbir şey yokken biz burayı ağaçlandırdık. İnat uğruna o ağaçları da söktüler. Anadolu Caddesi ve tretuvar bizim tapulu mülkümüz. Biz yolu kapatma bahsi olunca Ekrem İmamoğlu bize, bizim belediyeden kiralamış olduğumuz alanla tapulu malımız olan Anadolu Caddesi’ni takas ederiz dedi. 'Biz sizden kira almayız. Sende yolu kapatma. Sen bizim yeri kullan bizde senin yerini kullanalım' dedi. 7 senedir bizim arazimizi kullandılar. Ben bu alanı belediyenin ısrarı üzerine 12 sene önce kiraladım. Meclisten geçti. Encümen kararıyla verildi. Biz de Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nin bulunduğu yeri kullandık. Belediyede bizden kira almadı. Biz de belediyeden kira almadık. Bizim kiraladığımız yer zaten Türkiye Deniz Canlıları Müzesi. Orada hiç bir ticari faaliyetimiz yok. 50 senedir öğrenciler denizi, balığı sevsinler diye onlara tahsis ettik. Üniversite öğrencileri gelip Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nde derslerini çalışıp, hatıra fotoğrafları çektirdi. 7 senedir bizim yerimizi kullanan Beylikdüzü Belediyesi sözünde durmadı. 50 senedir ücretsiz olarak sunduğumuz balıklar şu anda yerlerde. Çok üzgünüm. Halkımız için üzgünüm. Öğrencilerimiz için üzgünüm. Bu değerli balıklar yerlerdi" açıklamasında bulundu.

15 ila 20 milyon arası

"Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ndeki balıkların bugünkü değeri 15 ila 20 milyon arası" diyen Balıkçı Kenan, "Bu balıklar mumyalanmış. Gelecek beş bin yıl sonrada bu balıklar olacak. Torunlarımızın torunları görecek. Bu müzeyi yaparken 50 yıldır devletimizden, halkımızdan kimseden bir lira talep etmedik. Sadece mumyalama işlemleri bile 2-3 milyon lira tutuyor. Müzenin bütün işlemleri Balıkçı Kenan tarafından yapılmıştır. Bu zamana kadar da ücretsiz olarak halkımıza sunulmuştur" ifadelerini kullandı. Manevi değeri yüksek olan ürünlere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen müze kurucusu Balıkçı Kenan, "Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız, bakanlıklarımız bu müzeye sahip çıkalım. Bu balıklar yerlerde kalmasın. Cumhurbaşkanımız bu müzeye sahip çıksın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız bu müzeye yer yapsın. Bunu gönülden arzu ediyorum. Burası halka, öğrencilere mal olmuş bir yerdir" diye konuştu.

AKIL ALIR GİBİ DEĞİL

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi Kurucusu Balıkçı Kenan, "Bizler yeşil alanı imara açıyorlar diye eylem yaptık. Devlet yetkililerine mektup yazdık. Yeşil alanın imara açılmasını engelledik. Şimdi de bizden bu şekilden intikam alıyorlar. Burada da kendi ellerimle diktiğim yaklaşık 160 ağaç vardı. Onlarıda söktüler. Yazık günah değil mi o ağaçlara. Burası adeta küçük bir orman gibiydi. Bu neyin düşmanlığı. Yeşile, ağaç bile saygıları yok. Olumsuzlukta İmamoğlu sınır tanımıyor. Nasıl böyle bir vahşet yapıyorlar. Akıl alır gibi değil" ifadesini kullandı.


 

Yorumlar (0)