Boğaziçi Üniversitesi'nde bir istifa daha! Prof. Dr. Murat Gülsoy görevini bıraktı

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi Yayın Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Gülsoy, tartışmalı rektör ataması sonrası görevinden istifa etti.

Gündem 07.01.2021, 14:14 Gül Sert
Boğaziçi Üniversitesi'nde bir istifa daha! Prof. Dr. Murat Gülsoy görevini bıraktı

16 yıldır Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nde Yayın Kurulu Başkanı olarak çalışan Prof. Dr. Murat Gülsoy, tartışılan rektör ataması sonrası istifa ettiğini açıkladı.

Gülsoy, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2004 Yılından beri sürdürdüğüm Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi yayın kurulu başkanlığı görevimden istifa ettim. Bunca yıl emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Daha önce AK Parti’den milletvekili adayı olduğu ortaya çıkan Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına öğrenciler ve üniversitenin hocaları büyük tepki gösteriyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde son bir haftadır kitlesel eylemler düzenleniyor.

Atanan rektör Melih Bulu ise, yaptığı açıklamalarda istifa çağrılarına olumsuz yanıt verdi.

Gelişmeler ardından ilk olarak Rektör Danışmanı olan Prof. Dr. Zafer Yenal görevinden ayrıldığını duyurmuştu.

MURAT GÜLSOY KİMDİR?

1967'de İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladı (1989). Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümü'nde “Face-Specific Evoked Brain Potentials”(İnsan yüzlerine ilişkin uyarılmış beyin potansiyelleri) başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. (1992). İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği programında doktora yaptı. Beyin cerrahisinde kullanılacak bir cerrahi lazer sistemi üzerinde tez yazarak doktorasını tamamladı (2000).

2000 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Gülsoy, biyofotonik alanında çalışmaktadır. Lazer-doku etkileşimi, lazerle doku kaynağı, cerrahi lazer sistemi tasarımı konularında çok sayıda yayımlanmış makalesi bulunur.

2004 yılından bugüne kadar Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Yayın Kurulu Başkanlığı’nı sürdürüyordu. 2014 yılından beri de Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevinde.

2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, ‘Bu Kitabı Çalın’ adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, ‘Bu Filmin Kötü Adamı Benim’, 2013 yılı Notre Dame de Sion ödülü ‘Baba Oğul ve Kutsal Roman’, 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü ‘Gölgeler ve Hayaller Şehrinde’ adlı romanlarına verildi. Son romanı ‘Öyle Güzel Bir Yer ki’ 2017 yılında yayımlandı. Öykü ve romanları çeşitli dillere çevrilmektedir. 2003 Yılından beri yaratıcı yazarlık eğitimi vermektedir, yaratıcı yazarlık üzerine kaleme almış olduğu Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık bu alanda önde gelen kitap olma özelliğini taşımaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?