'Filistinli öğrenciler' kararına Zafer Partisi'nden tepki: 'Yine Türk gençleri ikinci plana atıldı'

'Filistinli öğrenciler' kararına Zafer Partisi'nden tepki: 'Yine Türk gençleri ikinci plana atıldı'
Türkiye’de eğitim gören Filistinli öğrencilerin 2023-2024 yılı öğrenim ücretleri devlet tarafından karşılanmasına Zafer Partisi'nden yanıt geldi.

2023-2024 akademik yılı bahar döneminde, ailesi veya kendisi Filistin'in Gazze şehrinde ikamet eden ve Türkiye'deki herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programına devam eden ön lisans ve lisans öğrencilerinin ödemeleri gereken öğrenim ücretinin devlet tarafından karşılanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye’de eğitim gören Filistinli öğrencilerin 2023-2024 yılı öğrenim ücretlerinin devlet tarafından karşılanacak olmasına ilişkin karara Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Esmaül Hüsna Aslan'dan sert yanıt geldi.

Aslan, Türk gençlerinin yine ikinci plana atıldığını belirterek "Türk gençlerine yine doğudan bizim geleceğimize olurken Türk olmayanlar bu devletin imkanlarından en fazla yararlananlar oldu.” şeklinde konuştu.

Geçen yıl 105 bin 772 öğrencinin parasızlıktan üniversiteye gidemediğine dikkat çeken Aslan, bu verilerin artmaması için önlem alınmadığını söyledi ve "Devletimiz çıkıp Resmi Gazete’de “kaydını yaptıramayan öğrencilerin masraflarını karşılayacağız” dedi mi? Hayır!" ifadelerine yer verdi.

Aslan, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bir sabah uyandığımızda yine Türk gençlerinin, bu ülkenin gelecek nesillerinin ikinci plana atıldığını gördük. Ülkemizde binlerce öğrenci parasızlıktan üniversiteye kayıt olamazken, kayıt olanlar barınma sorunu yaşarken, her güne başka bir asansör düşme haberiyle uyanırken, biz yine Türk olmayan topluluklara eğitimi ücretsiz yapmışız!

"Bakalım bizim vatanımızın öz evlatları ne durumda"

Yeni sistemde bürokrasiyi kaldıracaklarını söylemişlerdi. İşte bu tür kararlar için bürokrasiye gerek duyulmuyor. Tek imza ile Türk olmayan insanların ülkemizde ücretsiz okuyabileceğini öğrenebiliyoruz.

Biz sürekli Türk olmayan insanlara ülkemizin kapılarını sonuna kadar açarak tüm yaşamı ücretsiz hale getirmeye devam ederken bakalım bizim vatanımızın öz evlatları, geleceğimizin parlak nesilleri ne durumdaymış?

"105 bin 772 öğrencinin parasızlıktan üniversiteye gidemedi"

Geçen yıl 105 bin 772 öğrencinin parasızlıktan üniversiteye gidemediğini biliyoruz. Henüz bu senenin verileri elimizde yok ancak tüm deneyimlerimiz bu verilerin azalacağı değil artarak büyüyeceğini gösteriyor. Bunun büyümemesi için önlem alıyor muyuz? Hayır!

Geçen yıl üniversiteyi kazandığı halde devlet üniversitesine 86 bin 975, vakıf üniversitelerinde 18 bin 977 olmak üzere 105 bin 772 öğrencinin kaydını yaptıramadı. Devletimiz çıkıp Resmi Gazete’de “kaydını yaptıramayan öğrencilerin masraflarını karşılayacağız” dedi mi? Hayır!

"Olan yine Türk gençlerine oldu"

Üniversiteye yerleşmeye hak kazandığı halde okula kayıt yaptırmayan öğrencilerin sayısı; 2020 yılında 10 bin iken bu sayı 2021 yılında 47 bine, 2022'de ise 106 bine yükseldi. Peki buna bir şey yapıldı mı, bir çözüm arandı mı? Hayır!

Olan yine Türk gençlerine yine doğudan bizim geleceğimize olurken Türk olmayanlar bu devletin imkanlarından en fazla yararlananlar oldu.”

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.