Oğlunu maganda kurşunu ile kaybeden baba 6 senedir katilin peşinde

Bülent Çavuş, 2015’de maganda kurşunu ile vurulan ve uzun tedaviler sonrası 2017’de yitirdiği oğlu Ahmet Emre Çavuş'un katil veya katillerini bulmak için yıllardır hukuk mücadelesini sürdürüyor.

Gündem 19.02.2021, 14:18 19.02.2021, 14:52
Oğlunu maganda kurşunu ile kaybeden baba 6 senedir katilin peşinde

Ahmet Emre Çavuş, İstanbul'un Sultangazi ilçesindeki Gazi Mahallesi’nde 2 Ağustos 2015 akşamı, arkadaşlarıyla yolda yürüdüğü sırada nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla boynundan yaralandı.

KRT'nin haberine göre; Omuriliğinin zedelenerek, vücudunun yüzde 99’unun felç kalmasına neden olan olay gerçekleştiğinde, henüz 17 yaşındaydı... Tabancadan çıkan kurşunla vurulmasının ardından ilk 7 ayı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitesinde olmak üzere 2 yıl tedavi gören Çavuş, 13 Ağustos 2017’de de hayatını kaybetti.

CUMHURBAŞKANINA KADAR GİTTİ

“50 kuruşluk kurşunla gencecik evladımız gitti. Çocuğumuzu vuran 5 yıldır bulunamadı. Tek dileğimiz suçlunun bulunması” diyen Çavuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere devlet görevlilerine bu işin üstüne gidilmesi çağrısı yaptı.

'DEVLET 5 YILDIR BİZİM SESİMİZİ DUYMUYOR OĞLUMU KİM BURDU?'

Çavuş ailesinin, oğulları Ahmet Emre'yi vurup, önce felç kalmasına sonra da ölümüne neden olan kişi ya da kişilerin kim olduğuna ilişkin sorusu, 5 yıldır yanıt bulamıyor.

Baba Bülent Çavuş ‘’ Ülkede ne kadar duyarlı insan varsa her zaman sesimizi duydular. Bir tek devlet bizi duymadı. 5 yıldır her yaptığım açıklamada İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya sordum;  “Oğlum Ahmet Emre’yi kim vurdu?, Oğlumun katili kim dedim? Ama bizi duymadı. Bizim tek isteğimiz var. Devlet baba bizi de duysun yeter artık.”

Acılı baba, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Oğlumun mezarına onun neden öldüğünü yazdım. İnsanlar bu çocuk neden ölmüş görsün diye oğlumun kabrine iki tabela koydum. Girenler o yazıyı okuyup, dua edip, ondan sonra yakınlarının mezarına gidiyor.

“SOKAKTAKİ MAGANDALA EDEMİYORUZ”

Çavuş, şu ifadeleri kullandı: “Asker uğurlamaları oluyor mesela. Çok korkuyorum birine bir şey olacak diye. Yoğun bakımlarda aylarca, hastanelerde 2 yıl uğraştık. Oğlum önce felç geçirdi, 2 yıl çekti, sonra da vefat etti. Terörle mücadele ediyoruz ama sokaktaki magandayla edemiyoruz. Bireysel silahlanmanın önüne geçmek şart.”

Başka ailelerin de kendilerinin çektiği acıyı yaşamaması adına girişimde bulunan Çavuş ailesi, geçtiğimiz yıl bireysel silahsızlanma için bir de platform kurdu. ‘Bireysel Silahlanmaya Hayır Platformu’, pek çok ismin de desteğiyle özellikle sosyal medyada etkisini göstermeye başladı. Platforma ilişkin konuşan Bülent Çavuş, cinayet oranlarının düşürülmesi için silahlanmaya karşı yasa çıkarılmasının şart olduğu görüşünde.

“BİREYSEL SİLAHLANMA ÇOK FAZLA ARTTI”

Türkiye’deki bireysel silahlanma artışına dikkat çeken Çavuş, “Bayramda plastik silah hediye alınan çocuk, büyüdükçe gerçeğine hevesleniyor. Resmi olmayan rakamlara göre Türkiye’de 21 milyonu aşkın silah var. Her gün cinayet haberleri, kadın cinayetleri... Tüm bunların ana teması, bireysel silahlanma. Böyle devam ederse, cinayet de maganda kurşunu da bitmez!” dedi.

UMUTLAR TÜKENMEYE BAŞLADI

Oğlunu vuran kişinin 5 yıldır bulunamaması karşısında umudunu yitirmeye başladığını belirten Zeynep Çavuş ise evladının acısını bir gün bile akıllarından çıkmadığını anlattı. Acılı anne, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:  “Ben 41 yaşında evlat acısı yaşadım. Vurulduğu günden itibaren 2 yıl evine gelemedi oğlum. Nasıl bir dünyada yaşıyoruz ki, oğlumun katili 5 yıldır bulunamadı? Evladın ölünce her doğum gününde, her mezara gittiğinde aynı şeyi yaşıyorsun. Tek dileğim, oğluma bunu yapanın cezasını çekmesi. Oğlum mezarında rahat uyusun. 19 yaşında toprağın altında yatırıp, sorumlusunu bulamadıkları için bu dünyadaki adalete güvenmiyorum. İlahî adalete sığındım. Sorumlunun yargılanmasını, cezasını çekmesini istiyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?