Beylikdüzü engel tanımıyor

Beylikdüzü Belediyesi’nin özel gereksinimli bireyler için hayata geçirdiği Engelsiz Yaşam Birimi’nde 2021-2022 eğitim dönemi kayıtları başlıyor

Beylikdüzü engel tanımıyor

Beylikdüzü’nde ikamet eden 15 yaş ve üzeri özel gereksinimli vatandaşların kayıt olabileceği merkezin başvuruları, 4-8 Ekim tarihleri arasında Kavaklı Mahallesi’nde bulunan Engelsiz Yaşam Birimi’nde yapılacak. Başvuruların değerlendirilmesinin ardından öğrencilere, sosyal iletişimden yaşam becerilerine kadar pek çok alanda eğitim ve faaliyet imkânı sunulacak. İlçede yaşayan özel gereksinimli bireyleri her alanda destekleyerek hizmet üreten Beylikdüzü Belediyesi’nin 2018 yılında hayata geçirdiği Engelsiz Yaşam Birimi’nde yeni dönem kayıtları başlıyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından pandemi sürecinde çevrimiçi olarak aralıksız devam eden eğitim ve faaliyetler, 11 Ekim tarihinde başlayacak olan yüz yüze eğitimde de aynı titizlikle yürütülecek. Beylikdüzü’nde ikamet eden ve engel raporu olup, herhangi bir psikolog veya psikiyatri tarafından takibi yapılan 15 yaş ve üzeri özel gereksinimli bireylerin başvuruları, 4-8 Ekim tarihleri arasında Engelsiz Yaşam Birimi’nde gerçekleşecek. Kavaklı Mahallesi’nde bulunan merkezde eğitim alacak bireylerin sosyal ve kişisel yaşamları; öz bakım, temel spor, koordinasyon ve el becerilerini artırıcı faaliyetlerin yanı sıra sanatsal faaliyetlerle de desteklenecek.

Engel tanımayan bireylere her alanda destek
Belirli özel gün ve haftalarda gezilerin de düzenlendiği merkezde, özel gereksinimli bireylerin sosyalleşmesi sağlanırken, ailelerine de günlük yaşamlarında kendilerine zaman ayırma fırsatı yaratılıyor. Hizmetler kapsamında ayrıca, toplumsal hayata katılımlarının artırılması, bireysel ve çevresel sorunlarla başa çıkma becerilerinin kazandırılması amacıyla psikolojik danışmanlık hizmeti de veriliyor. Merkez içerisinde, en fazla yüzde 40 engel raporu olan otizm, down sendromu, hafif demans veya engel raporu olmayıp gecikmiş konuşma, artikülasyon sorunları olan 3-12 yaş arası çocukların da konuşma güçlüklerini yenebilmeleri amacıyla konuşma dil terapisi hizmeti verilecek. Aynı zamanda; takı ve tasarım, ahşap boyama, mutfak, marangoz, ebru, alçıdan obje yapımı, teraryum ve katı atıkların dönüştürülmesi gibi atölyeler de düzenlenecek.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138