Enderun çocuklar Teknofest’e katılıyor

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencilerinin hazırladığı 5 proje, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan Teknofest’te ön elemeyi geçti

Enderun çocuklar Teknofest’e katılıyor

Türkiye’nin en büyük havacılık festivali olan "Teknofest’te Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencileri “Afet Yönetimi”, “sosyal İzolasyon” ile “Sağlık ve İlk Yardım” kategorilerinde sundukları projelerle ön elemeyi geçerek yarışma hakkı elde etti. 10 kişilik ekip, “Beni Benden Koru”, “Hidrofobik Rögar”, “Güvenilir Tren”, “Can Sinyali” ve “Paniğini Maskele” isimli 5 projeyle teknoloji meraklılarının karşısına çıkacak.

Güvenilir Tren projesi

Finale kalan çalışmalardan “Beni Benden Koru” projesiyle engelli bireyin öfke anında bedenine verebileceği zararı en aza indirmek hedeflenirken; “Can Sinyali” ile denize düşen kişinin arama kurtarma ekiplerine kısaca bildirilmesi; “Hidrofobik Rögar” da geliştirilen dijital tabanlı kontrol sistemi kanalizasyon hatlarındaki tıkanıklıklara anında müdahale ederek tıkanıklığın bilgisini çalışanların cep telefonlarına bildirerek olası taşkınların önüne geçilmesi; “Paniğini Maskele” ile olası bir atak esnasında oksijen fazlalığına bağlı olarak gerçekleşen, bilinç kaybı veya baş dönmesi durumlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Tasarılardan en çok dikkat çeken ise “Güvenilir Tren” projesi. Demir yollarında hasar oluştuğunda tren üzerinden geçmeden haber verecek bir sistem kullanılmıyor. Bu proje oluşacak tren kazalarını büyük oranda azaltacaktır. Tren rayları bu sistem sayesinde akıllı ray sistemine dönüşmüş olacak. Bu program istasyon ile tren haberleşmesini sağlayan bilgisayarın ekranına yüklenir. Sarsıntı anormalleşince program istasyonu uyarır istasyonda makinisti uyarır ve trenin durması sağlanır.

Önemli gelişmelere imza atacaklar
Teknofest’te mücadele edecek Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencilerine başarılar dileyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Ön elemeyi geçerek finale yükselen çocuklarımızı tebrik ediyorum. İnanıyorum ki Gaziantep’te ilçemizi en iyi şekilde temsil edecek ve gelecekte de önemli gelişmelere imza atacaklar” dedi. Enderunlu çocuklar geçen sene de festivale 7 projeyle yer almıştı.

Yorumlar (0)