Ünlü şefler mutfağa girdi

Kadıköy Belediyesi’nin 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi yaşlılar için dağıttığı sıcak yemek kampanyasına Türkiye’nin usta aşçıları ve şefleri de destek verdi. Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, "Projeye 40 hane ile başladık, bugün bu sayı 800 haneye ulaştı" bilgisini verdi

İstanbul Haberleri 15.04.2020, 08:38
Ünlü şefler mutfağa girdi

Kadıköy Belediyesi'nin mutfağında her gün farklı şef grupları Kadıköylü yaşlılar için Beslenme Uzmanı Dilara Koçak tarafından hazırlanan gerekli tüm besin ihtiyacını karşılayan menüleri hazırlayacak. Menüler iki öğün olarak, halihazırda belediyeye kayıtlı olan çağrı merkezi aracılığı ile belediyeye ulaşan gerçek ihtiyaç sahibi yaşlılara dağıtılacak. Kadıköy Belediyesi’nin Fenerbahçe Khalkedon restoranının mutfağında hazırlanan yemeklerin ilk etapta bin 200 kişiye ulaştırılması amaçlanıyor. Gıda dağıtım kriterlerine uygun ambalajlanacak yemekler, belediye tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

40 hane ile başlandı
Gastronomi sektörünün önde gelen isimleriyle birlikte hareket etmekten memnuniyet duyduğunu dile getiren Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı “Kadıköy Belediyesi olarak, 65 yaş üstü yurttaşlarımızın evden çıkmaları kısıtlandığı andan itibaren evlerine sıcak yemek servisi başlattık. Yaklaşık 20 gündür ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü Kadıköylülerin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Projeye 40 hane ile başladık, bugün bu sayı 800 haneye ulaştı. Yemekleri Kadıköy Belediyesi’nin 3 ayrı tesisinde, sosyal mesafe kurallarına uyarak pişiriyoruz. Bugün şeflerimiz de bizimle dayanışma içerisindeler. Her gün farklı şefler yemeklerin pişirilmesinde bize katkı sağlayacaklar. Şeflerimiz ile birlikte yaptığımız yemekleri, Kadıköylülere ulaştıracağız” diye konuştu.

Sen güvende kal, biz pişiririz

Sen Güvende Kal; doğaya, doğala, toprağa ve onun verdiklerine sahip çıkan, onu insan yararına yemeğe dönüştüren bir grup şef ve gönüllü ile birlikte şef Umut Karakuş ve gastronomi yazarı Ebru Erke tarafından kuruldu. Korona sürecinde, ne yapabiliriz diye düşünen ve ‘Sen Güvende Kal’ sloganı altında buluşan profesyoneller, kollarını sıvayarak Kadıköy Belediyesi’nin mutfağına girdi. Normal şartlar altında özel menüler hazırlayan, kendilerine özgü damak tatları yaratan şefler, bu kez dayanışma için girdikleri mutfakta mercimek çorbası, tavuk sote, bulgur pilavı gibi geleneksel lezzetleri üretmek için ter döküyor.

Şef Umut Karaku, "Bu süreçte yemek yapmaya nasıl devam edebiliriz, yaptığımız yemekleri kimlere ulaştırabiliriz diye düşünürken Kadıköy Belediyesi ile iletişime geçtik. Günlük bin 200 kişiye yemek yapmaya hazır bir ekibe sahibiz" açıklamasını yaparak, "Aslında burada şef yemeği yapmıyoruz, alışık olmadığımız şeyleri yapıyoruz, ‘Anne yemeği’, bir nevi karavana yapıyoruz. Mesela sabahtan beri 50 kilo soğan doğradık. Bu sürecin en büyük faydası, hepimiz anne mutfağına döndük, hepimiz evde yemek pişirmeye ve evde yemek yemeğe başladık. Evlere de anne mutfağından yemekler yollayacağız" dedi. Şef Ahmet Can Aras ise "Bu süreçte ne yapabiliriz sorusu ile başladı her şey. Önce insanların kapılarına yemek bırakalım fikri çıktı, sonra o fikir gelişti insanlar için yemek yapalım fikrine dönüştü. Peki yemekleri nasıl dağıtacağız diye düşünürken, Kadıköy Belediyesi karşımıza çıktı. Birden bire büyüyen bir proje oldu. Hepimiz için mutlu verici, iç rahatlatıcı bir proje oldu" ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA ÜNLÜ İSİM VAR
Ahmet Can Aras, Ali Ronay, Ali-Buse Dövenci, Aliye Gümüş, Aylin Yazıcıoğlu, Burak Zafer, Çiğdem Seferoğlu, Ebru Erke, İsmet Saz, Mihta Yıldırımtaş, Sinan Büdeyri, Umut Karakuş, Yaren Çarpar ve Zeynep Tuğçe Koltuk’un isimlerinden oluşan ‘Sen Güvende Kal’ın kapıları pişirmek ve destek olmak isteyen tüm gönüllü şeflere açık. Projenin tek gönüllüsü şefler değil. Metro, Pınar Süt, Lezita tavuk, Kristal yağları, Tellioğlu, Sera Food ve Reis Bakliyat firmaları da projeye malzeme desteği ile katkı sunuyor.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?