Volkan Yılmaz: CHP'lilere özel istihdam ofisi!

İBB Meclisi'nde konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İBB Başkanı İmamoğlu’nu Kariyer İstihdam Ofislerinde yapılan ayrımcılıklar ve gerçekleştirilemeyen yüzde 50 tasarruf vaadi üzerinden eleştirdi. Kariyer İstihdam Ofislerinin partililere iş bulmak için açılan göstermelik yerler olduğunu dile getiren Volkan Yılmaz, “E siz hani 16 milyonun belediye başkanıydınız? Hani İstanbul’un ötekisi olmayacaktı?” diye sordu

Volkan Yılmaz: CHP'lilere özel istihdam ofisi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Kasım Ayı toplantısının 6’ncı birleşimindeki bütçe görüşmeleri sırasında konuşan İBB MHP Grup Başkanvekili ve Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, toplantıyı yöneten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun muhalefet partileri temsilcilerinin sözlerini kesmesini eleştirdi. İBB’nin personel giderlerindeki artışla ilgili şikâyet eden İmamoğlu’na “İBB’ye yoğun bir personel alımı var ve bu alımlarla birlikte İBB’nin personel giderleri artıyor. Bunun müsebbibi olan İBB Başkanı da bundan şikâyet ediyor” sözleriyle yanıt veren Volkan Yılmaz ayrıca, Kariyer İstihdam Ofislerindeki ayrımcılıklar ve gerçekleştirilemeyen yüzde 50 tasarruf vaadi üzerinden Ekrem İmamoğlu’nu eleştirdi.


Bu tavrı kınıyorum

Yaptığı konuşmada, İmamoğlu’nun muhalefet üyelerinin sözlerini kesmesini eleştiren Başkan Yılmaz, “Ben bütçe konuşmasına başlamadan önce İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun uzun bir aradan sonra ilk defa geldiği meclis toplantısında muhalefet grubuna takındığı bu tavrı şaşkınlıkla karşıladım. Ekrem Bey’in hem İstanbul’da yaptığı hem de yurdumuzun çeşitli illerinde yapmış olduğu gezilerde çok seslilikten yana, demokratlıktan yana bir imaj verilmeye çalışılıyor ancak burada daha tartışmalar uzamadan mikrofonların kapatılması, bu yönde talimat verilmesi, hatta bu meclisteki en büyük gruba sahip olan AK Parti’nin Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’ya mikrofon vermekte imtina edilmesi doğru değil. Ben İBB meclisinde ilk dakikadan itibaren yapmış olduğu bu antidemokratik tavrı burada MHP Grubu adına kınadığımı ifade etmek istiyorum” dedi.


Burada bir terslik yok mu?

“İBB’nin personel giderlerinde meydana gelen artışla ilgili birkaç kelime söylemek istiyorum.” diyen Başkan Volkan Yılmaz, İBB Başkanı İmamoğlu’nun hem personel artırdığını hem de giderlerden şikâyet ettiğini dile getirerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle toptancı bir yaklaşımla, niyet okuyarak, her biri ailesinin kahramanı olan kişilerin işten atılması ile ilgili Ekrem Bey’i ve İBB yönetimini kınıyorum. Şu anda yasa gereği belediyelerin bir yıl önce gerçekleşen bütçelerinin yeniden değerleme oranı ile beraber artırılarak gerçekleşen tutarın yüzde 30’undan yüksek personel gideriniz olamıyor. Sayın İmamoğlu az önce yaptığı konuşmada personel giderlerinin çokluğundan bahsetti. Ben, 2019 yılında Ekrem Bey’in görevi devraldığında personel giderlerinin İBB’nin bütçesine oranının yüzde 22 olduğunu gördüm. 2022 yılında ise personel giderinin bütçeye oranı yüzde 28,45. Yani Sayın Başkan şikâyet ettiği personel giderini kendisi artırmış. Üstelik göreve geldiğinizde 28 milyon TL olan bütçe bugün 43 milyon TL. İBB’ye yoğun bir personel alımı var ve bu alımlarla birlikte İBB’nin personel giderleri artıyor. Bunun müsebbibi olan İBB Başkanı da bundan şikâyet ediyor. Burada bir terslik yok mu?”


Ötekiler kim?

Kariyer İstihdam Ofislerinin partililere iş bulmak için açılan göstermelik yerler olduğunu dile getiren Volkan Yılmaz, “Ekrem Bey icraatlarının içerisinde Kariyer İstihdam Ofislerini gösterdi. Dört masa, sekiz sandalye alın size Kariyer İstihdam Ofisi! Allah aşkına biz Kariyer İstihdam Ofislerinin çalışma sistemi hakkında Ekrem İmamoğlu’nun kameralar önünde anlattığına mı inanalım, CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı’nın basına kapalı olan toplantıdan sızan alımlarla ilgili söylediklerine mi inanalım? Bu toplantıda işe alımlar yüzde 35 CHP, yüzde 15 İyi Parti, yüzde 15 diğerleri, ötekiler de Kariyer İstihdam Ofisleri diye kategorize ediliyor. Ötekiler kim? Bu memleketin evlatları olan Cumhur İttifakına oy vermiş vatandaşlar. E siz hani 16 milyonun belediye başkanıydınız? Hani İstanbul’un ötekisi olmayacaktı? Bazı şeyleri söylemek çok kolaydır ama onu icraata taşımak, ona hayat vermek, söylemlerinizin altını doldurmak bir o kadar zordur. Gerçekleri söyleyince bazen acı geliyor, canınızı acıtıyor ama göz boyamalık, göstermelik Kariyer İstihdam Ofisleri açmayın. Bu ofisleri ayrıca partililerinize iş vermek için açıyorsunuz. Araştırırsanız meclis üyelerinin yakınlarının, çocuklarının, yeğenlerinin bu Kariyer İstihdam Ofislerinde çalıştığını göreceksiniz” ifadelerini kullandı.


SİLİVRİ'YE POZİTİF AYRIMCILIK İSTEDİ

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İstanbul’un çeperi diye tabir edilen Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Şile gibi ilçelerde, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen İstanbulluların faydalanabileceği alanlara İBB’nin yatırım yapması gerektiğini ifade etti. Yine bu bölgelere yapılan katı atık depolama merkezleri, hafriyat ve döküm sahaları nedeniyle bölge halkının olumsuz etkilendiğini belirten Başkan Yılmaz, bu nedenle İstanbul’un çeperlerine hizmette pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi. Volkan Yılmaz ayrıca, sıfır atık projesi kapsamında İBB’nin ilkel depolama mantığı yürüttüğünü ve bu yöntemin sürdürülebilir olmadığını dile getirdi. Yılmaz, “Marka kent İstanbul için merkez ilçeler çok önemli, bunu kabul ediyoruz lakin İstanbul’un merkezine yük olmayıp aksine yükünü hafifleten çeperdeki ilçelerin öneminin artık İBB yönetimi tarafından kavranması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin şehrin stresinden, atmosferinden daralan hemşehrilerimizin piknik yapabilecekleri, doğa yürüyüşü yapabilecekleri, denize girebilecekleri tüm imkânlar çeperdeki ilçelerimizde fazlasıyla mevcut. Yani çeperdeki ilçeler tüm doğal güzellikleri ve imkânları ile İstanbullu hemşehrilerimizi bekliyor. Her defasında söylememize, her kürsü kullandığımızda bunu hatırlatmamıza rağmen İBB yönetimi bu konuda hiçbiri adım atmamak konusunda ısrar ediyor” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)