Ya tekzip edin ya feshedelim

Baykar Genel Müdür ve T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın "İBB tarafından T3'e 41 trilyon liralık destek verildi" sölerine çok sert tepki gösterdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na seslenen Bayraktar, "Sayın Ekrem İmamoğlu ya siz bu iftiraları tekzip edin, ya biz İBB ile devam eden DENEYAP işbirliği protokolünü feshedelim" dedi

Ya tekzip edin ya feshedelim

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile T3 Vakfı arasındaki Deneyap Teknoloji Atölyelerine ilişkin iş birliği hakkındaki bağış ve tahsis iddialarının asılsız olduğunu bildirdi. Bayraktar, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın T3 Vakfının İBB'den bağış ve tahsis aldığı yönündeki iddialarının asılsız olduğunu kaydetti.

İBB neden reklamını yapıyor?
Asla Milli Teknoloji Hamlesi yolundan dönmeyeceklerini vurgulayan Selçuk Bayraktar, "Asla öğrencilerimizi, gençlerimizi yalnız bırakmayacağız. Ve asla ahlaksız iftiralara göz yummayacağız. Sayın Ekrem İmamoğlu, bu şahsın iftiralarını siz tekzip etmezseniz, Deneyap’lara ilişkin protokolü T3 Vakfı olarak biz feshedeceğiz" ifadelerini kullandı. Ağbaba'nın iddialarına ilişkin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu tekzip etmeye davet eden Bayraktar, "Kimseden bir kuruş bağış, 1 metrekare yer devir veya tahsis almadık. Bilakis ortak hizmetlere emek ve maddi destek verdik, vermeye devam ediyoruz. İBB'de 11 aydır partinizin belediye başkanı var. Deneyap'lar halen İBB'nin 11 kültür merkezinde açık. Bize aktarılan tek kuruş varsa, hukuksuzluk varsa neden hala kapatmadınız? İBB neden bu hizmetlerin reklamını her mecrada yapmaya devam ediyor? Sayın Ekrem İmamoğlu bu şahsın ahlaksız iftiralarını tekzip etmeyecekseniz biz T3 Vakfı olarak iş birliği protokolünü tek taraflı feshedeceğiz. Ücretsiz mekan sağlamaya hazır binlerce gönüllümüz var" açıklamasında bulundu.

T3'ün 2018 maliyeti
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki şahsi hesabından Selçuk Bayraktar'ı hedef almış ve "Selçuk Bayraktar, köşeye sıkışınca yalana sarılmış. Mahkemedeki savunmanız nakit bağış almadığınız yönünde. Bizim zaten nakit para ya da bağış iddiamız yok; T3'e 41 trilyon liralık destek verildiğini söylüyoruz. İBB'nin dosyaya gönderdiği bu protokol mü yalan?" iddiasında bulunmuştu. Ağbaba gelen tepkiler üzerine, "Nakit para iddiasında olan yok; ama hala “Para almadık” diyorlar. Teftiş raporunu paylaşıyoruz; utanmıyorlar. “Destek verilecek bir tek yandaş vakıflar mı vardı?” diyoruz; trollerini üzerimize salıyorlar. Para almayan vakıf için İBB'nin hangi destekleri verdiği ortada" dedi. Daha sonra T3'ün İBB 2018 yılı maliyetini açıklayan Ağbaba, "Bakım-Onarım-Tadilat: 21.345.000,00TL. Tefrişat: 6.893.415,89TL. Ulaşım: 855.544,00TL. Yeme içme: 2.862.467,00TL. Personel desteği: 5.317.226,65TL. Tanıtım-Medya: 35.000,00TL. Deneyap Proje (İhale Bedeli): 5.021.383,00TL. Şimdi sğiz hesaplayın" paylaşımını yaptı.

O rakamlar da yalan
Veli Ağbaba'nın paylaştığı veriler hakkında ikinci bir açıklama yapan Selçuk Bayraktar, "Resimlerini attığın yerler T3 Vakfı'na ait değil, İBB’ye ait yerler. O rakamlar da yalan, T3 Vakfı’na destek verildiği de yalan. Ortak yapılan hizmetlerin üstüne biz hem emek hem de maddi destek verdik, vermeye de devam ediyoruz. Ama yetmiyor, çarpıtmaktan vazgeçemiyorsun" tepkisini gösterdi. Ağbaba'nın bu yaptığını ilk olmadığını dile getiren Bayraktar, "Önce nakit diye başladın, sonra lafı desteğe çevirdin. Seçim döneminde kirli siyasetine malzeme yapmak için benzer iftirayı yayan seni ve diğerlerini mahkemeye verdik" açıklamasında bulundu.

TEKNOFEST'TE PAYDAŞ OLDULAR
Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı’na yönelik tartışmalar 2019 yerel seçimleri öncesi İBB’nin hazırladığı iddia edilen bir rapora dayanıyor. Raporda T3 Vakfı’na 41 milyon yardım yapıldığı iddia ediliyordu. T3 Vakfı tarafından her mecrada yalanlanan bu iddia, birçok kez dile getirildi. T3 Vakfı, bu iddiaları yargıya taşıdı. Mahkeme açılan davalarda İBB’ye T3 Vakfı’na bir yardım yapılıp yapılmadığını sordu. CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB tarafından 26.06.2019 tarihinde mahkemeye gönderilen yanıtta, T3 Vakfı ile İBB arasında “Teknolojinin Geliştirilmesi Süreçlerine İlişkin Ortak Hizmet Protokolü” olduğu ve protokol kapsamında Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin hizmet verdiği belirtildi. İBB Başkan Vekili tarafından imzalanarak mahkemeye gönderilen bu yanıtta, T3 Vakfı’na herhangi bir ödeme yapılmadığı hatta ödeme taahhüdünde bile bulunulmadığı ifade edildi. Bu süreçte İBB, yürütücülerinden birinin T3 Vakfı olduğu Teknofest 2019’un paydaşı oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da festivale katıldı.

Protokol devam ettirildi
Bütün bu yaşananlardan sonra daha önceden yapılan protokol devam ettirilerek İstanbul’daki Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde protokol kapsamındaki eğitim faaliyetleri devam ettirildi. Koronavirüs salgını nedeniyle Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde bulunan 13 adet 3 boyutlu yazıcı ile her gün sağlık çalışanları için siperlikli yüz koruyucu maskeler üretilmeye ve milli seferberlik ruhuyla yürütülen mücadeleye destek verilmeye başlandı. Hem İBB’nin resmi internet sitesi hem de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bunu 4 Nisan 2020’de kişisel Twitter hesabından duyurdu. İmamoğlu, "Bu, her alanda bir seferberlik. Hem kendimiz yüz koruyucu maske üretiyoruz hem de gönüllü olarak üretmek isteyenleri destekliyoruz. Deneyap Teknoloji Atölyelerimizde 3D yazıcılarla 7/24 maske üretiyor, sağlıkçılara ulaştırıyoruz" paylaşımını yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?