Yaşam dostlarına onur plaketi

İstanbul Rumeli Üniversitesi; "Engelsiz Yaşam Dostları” etkinliği düzenleyerek, engelsiz yaşamı destekleyen, engelleri kaldıran, engelli bireylerin eğitim ve toplumsal hayatın içinde aktif rol alabilmelerini sağlayan çeşitli kurum ve şahıslara onurluk plaketleri takdim edildi.

Yaşam dostlarına onur plaketi

Üniversitenin Haliç yerleşkesinde gerçekleşen törene İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka, İstanbul Rumeli Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi sorumlusu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, Dünya Engelliler Vakfı onursal başkanı Metin Şentürk ve Türkiye Omurilik Felçliler Derneği başkanı Semra Çetinkaya katıldı. Engelsiz yaşama sağladıkları katkılar, İstanbul Rumeli Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi ile gerçekleştirdikleri farkındalık projeleri, öğrencilerin kampüs erişilebilirliği, engelsiz yaşam bilinci oluşturma ve ayrıca toplumu bilinçlendirme, engelli bireylerin akademik ve sosyal gelişimlerini destekleyen çalışmalarından dolayı, tüm engelsiz yaşam dostlarını temsilen; Dünya Engelliler Vakfı, Türkiye Omurilik Felçliler Derneği, Abdullah Bilgingüllüoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu, İsmail Çile Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve engelsiz yaşam gönüllüsü İnci Ayder’e onurluk belgesi ve plaketleri takdim edildi.


Barajı düşürmeliyiz

Törende konuşan İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka şu ifadeleri kullandı: "Merkezimiz iki sene önce açıldı. Engelli öğrencileri üniversiteye adapte edebilmek ve çeşitli sosyal projelere katarak hayata hazırlamayı hedefliyoruz. Birim üyelerine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye’de 5 milyon civarında engelli vatandaşımız var. Türkiye’de yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisinin sadece 50 bini engelli. Bu rakamlara bakıldığında yükseköğretim kurumlarında okuyan engelli öğrenci sayısının olması gerekenden daha az olduğunu görüyoruz. Bu durum engelli öğrencilerimizin üniversitelere erişiminin kolay olmadığını gösteriyor. Oysa mutlak suretle çok daha fazla engellimizi önce üniversitelere daha sonra da ülkeye kazandırmalıyız. Ne kadar fazla engelli vatandaşımızı topluma katmayı başarırsak ülke olarak o kadar daha güçlü olacağız ve aramızdaki Metin Şentürkler, Eşref Armağanlar gibi nicelerini çoğaltabileceğiz. Bildiğiniz gibi Yüksek Öğretim Kurulumuzun başlattığı önemli bir uygulama var. Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan okullarda yüzde 10 Engelli öğrenci kontenjanı bulunuyor, ama buna ilaveten engelli öğrencilerimizin ÖSYM puan barajlarını düşürerek Yükseköğretime erişimlerini daha da kolaylaştırmalıyız."

DHA

Yorumlar (0)