Ekrem İmamoğlu 16 milyonun adayıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. YSK'nın iptal kararının büyük bir hukuksuzluk olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, "Ekrem İmamoğlu CHP'nin adayı değildir bundan sonra 16 milyon İstanbulunun adayıdır" dedi

Manşet Haber 08.05.2019, 07:32 Burak ZİHNİ
Ekrem İmamoğlu 16 milyonun adayıdır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesinin büyük bir yanlış olduğunun altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, sert eleştirilerde bulundu. CHP Lideri, "Onların tahmin etmediği ama bizim de kazancağımızı bildiğim, illerin tamamını kazandık. İstanbul'a gelince demokrasiye kumpas kurmaya başladılar.Demokrasi adına utanırlar mı bilmiyorum. Çocuklarının yüzlerine bakarlar mı bilmiyorum. Kendilerine hakim derler mi bilmiyorum" dedi.

YSK'nın tarihinde yok
Yaşananların YSK tarihinde asla gerçekleşmeyen olaylar olduğunu da belirten Kılıçdaroğlu, "Baktılar sonuç değişmiyor, Büyükçekmece'de evlere baskın yapmaya başladılar. Baktılar olmadı vazgeçtiler. 22 ilçede dediler ki sondajla sandıkları alacaz, yeniden sayacaz YSK tarihinde yoktu ama yaptılar. 57 sandığı saydılar sonuç yine değişmedi. Baktılar olmuyor sandık kurullarının oluşumunda 'usulsüzlük var' dediler kurulları biz oluşturmadık. Bunu gerekçe gösterek verilen mazbatayı iptal ettiler" diye konuştu.

Çete organı
Seçimlerin iptaline karar veren YSK içindeki hakimleri de hedef alan Kılıçdaroğlu deyim yerindeyse açtı ağzını yumdu gözünü. CHP Lideri, "Hakim dediğin adam satılık adam değildir. Hakim dediğin kişi siyasi baskılara boyun eğmez. Vicdanıyla adaletle karar verir. Adaletin olmadığı bir devlet ayakta kalamaz. Devletin temeliyle oynadılar. 7 tane hakim aracılığıyla yaptılar. O 7 hakim YSK içindeki çetenin organlarıdır" ifadelerini kullandı.

Haram yediler
YSK'nın Ramazan günü haram yediğini anlatan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu; "İstanbul'da kesinlikle birşeyler oldu, 'sandık başında oldu" bak bu doğru. Sandık başında halk Ekrem İmamoğlunu seçti. Deniz Zeyrek'in bir haberi var şöyle diyor: "AKP içinde seçimi iptal ettirmek isteyen grup YSK'yi yönlendirmeye çalışıyor. Örneğin AKP'nin 16 Nisan günü yani mazbatanın oluşturulmasından 1 gün önce yaptığı başvuru yasağa aykırıydı, ancak YSK'den AKP'ye 'başvuruyu yenileyin' mesajı gittiğini bunun üzerine AKP'nin başvurusunu yenilediğini doğrulattım' diyor." Bir hakimin egemen güçlerin iktidar sahiplerinin önünde eğilmememsi gerekir. Dik ve onurlu durması gerekir. YSK hukukun üstünlüğüne göre kara vermelidir. Bugün iktidar sahiplerinin YSK içinde çete mensubu 7 taşeronu vardır. Ramazan gününde haram yemeyi kabul ettiler."

Millet iradesi yok sayıldı
YSK'ya yönelik eleştirilerini sürdüren Kılıçdaroğlu, "Vatandaşın iradesine kumpas kurmak ne zaman hakimlerin görevi oldu. Biliyorum bunu söyledim diye tazminat davası açacaklar Açmazsanız namertsiniz. İlk kez mühürsüz oylar için çete mensubu ifadesini kullanmıştım. Neden çete mensubu diyorum? Ortaya bir sandık koymuşsunuz. Seçim yenilenecekse 39 ilçede bütün seçimler yenilenir. Neden sadece büyükşehir belediye başkanlığı? Sen neye göre karar veriyorsun? Hangi görüşten olursa olsun vatandaşlar sandığa gitti YSK'ye güvendi oyunu kullandı, günlerce sayım yapıldı. Bütün sayımların sonunda sadece bir kişi çıktı. O kişinin adı da Ekrem İmamaoğlu. Adaletsizlik varsa mücadele etmek bizim namus borcumuzdur" dedi.

Ders vereceğiz
23 Haziran'da hem iktidara hem de YSK'ya büyük bir ders vereceklerinin de altını çizen CHP Lideri şöyle konuştu; "YSK içindeki çetelere ders vermek lazım; hukuku katlettiler milletin iradesini yok saydılar. 23 Haziran'da da bu millet bütün İstanbullular bir tarihi yeniden yazacaklardır. Ekrem İmamoğlu CHP'nin adayı değildir bundan sonra 16 milyon İstanbulunun adayıdır. Mazbatasını veren kim hakimler alan kim yukarıdaki çete. Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tabelasına T.C. ibaresini ekledi. Bu da Bahçeli'ye kapak olsun. İmamoğlu Saray'dan talimat almayacak halktan talimat alacak."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?