Heybeliada'da erken müdahale felaketi önledi

Heybeliada'da orman yangını çıktı. Devlet bu defa tam anlamıyla teyakkuza geçti. Balıkesir ve Bursa'dan helikopterler, İzmir, Muğla ve Antalya'dan 4 uçak sevkedildi. Kıyı Emniyeti kurtarma botlarını, emniyet TOMA, Milli Savunma Bakanlığı çıkarma gemisi gönderdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yangının kontrol altına alındığını açıkladı

Manşet Haber 22.08.2021, 07:04 22.08.2021, 07:07 Burak ZİHNİ
Heybeliada'da erken müdahale felaketi önledi

İstanbul’da son yılların en büyük orman yangınını 12 Temmuz 2020’de yaşayan ve 6 hektar ormanını kaybeden Heybeliada’da yine yangın çıktı. Eski Değirmenyeri bölgesindeki yangına önce vatandaşlar müdahale etti. İhbar üzerine olay yerine ekipler sevk edildi. Yangın ihbarı itfaiyeye saat 13.05'de geldi. İlk aşamada Heybeliada İtfaiye Ekibi, Kartal ve Maltepe itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Demir Sokak üzerinde bulunan ormanlık alandaki yangınla mücadeleye, söndürme helikopteri de havadan destek verdi. Yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın evinin bulunduğu bölgede çıkan yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Ada sakinleri de beş litrelik pet şişelere doldurdukları sularla elden ele alevlerin büyümesini önlemek için yoğun çaba sarf etti.


Vatandaşlar tahliye edildi

Bölgeye intikal eden KEGM-3 botuyla bölgedeki vatandaşlar tahliyesi gerçekleştirildi. NENE HATUN gemisiyle birlikte KEGM-5 ve KEGM-6 botları da bölgeye intikal etti. İstanbul Valiliği'nden Heybeliada'daki yangına ilişkin 14.30 sıralarında yapılan ilk açıklamada 3 helikopter ile söndürme çalışmalarının devam ettiği 2 helikopter ile 4 yangın söndürme uçağının olay yerine hareket ettiğini açıkladı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle: “Emniyet, İtfaiye ve Orman Harekât Merkezlerinden alınan bilgilere göre; bugün saat 13.15'te Adalar İlçemiz Heybeli ada Kuleli Köşk mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıkmıştır. Söz konusu bölgeye süratle güvenlik, itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir. Ekiplerimizce; 3 itfaiye, 2 arazöz, 1 toma ile karadan, 3 yangın söndürme helikopteri ile havadan söndürme çalışmalarına devam edilmektedir. Balıkesir ve Bursa'dan sevk edilen 2 helikopter ile İzmir, Muğla ve Antalya'dan sevk edilen 4 yangın söndürme uçağı ve 2 adet itfaiye aracı adaya hareket halindedir. Yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatılmıştır.”Çıkarma gemisi gönderildi

MİLLİ Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Heybeliadadaki yangın söndürme çalışmalarına destek için bölgedeki birliğimizden bir yangın söndürme aracı ile personel görevlendirilmiştir. Ayrıca, İstanbul Tersanesi Komutanlığından da bir çıkarma gemisi ile iki yangın söndürme aracı yangın bölgesine intikal ettirilmektedir” denildi.


2 itfaiye eri yaralandı

Heybeliada’da orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Yangına müdahale eden 2 itfaiye eri dumandan etkilendi. İtfaiyeciler tekneyle Maltepe Sahili’ne getirildi. İtfaiye erleri ambulansla hastaneye kaldırıldı.


Kontrol altına alındı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya 15.20’de Heybeliada’da çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını sosyal medya hesabından açıkladı. Yerlikaya’nın paylaşımında, “Heybeliada’daki yangın 14.55 itibarıyla kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Heybeliada halkına ve yangın söndürme ekiplerimize teşekkür ediyorum. İstanbul’umuza geçmiş olsun.” ifadeleri yer aldı.


Tek helikopter geldi

Yangının çıktığı dakikalarda içinden görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Türker Kılıç, “Heybeliada'da yangın! Acil helikopter ya da yangın uçağı gerekli… Hızla ilerliyor. Hüseyin Rahmi Müzesi'nin orada, acil! Tek helikopter geldi… Yetersiz” ifadelerini kullanarak yangının söndürülmesi için yardım çağrısında bulundu.


İmamoğlu dakika dakika paylaştı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yangına ilişkin detayları Twitter hesabından dakika dakika paylaştı. İmamoğlu'nun paylaşımları şu şekilde oldu; “Heybeliada’da çıkan yangına bölgedeki tüm itfaiye ekiplerimiz tarafından müdahale ediliyor. Orman Bölge Müdürlüğü ile koordineli şekilde yangını büyümeden kontrol altına almaya çalışıyoruz. Gelişmeleri paylaşacağız. Heybeliada’da yangına Kartal,  Maltepe, Büyükada İtfaiyelerimiz 36 personel ve 10 araçla, Orman Genel Müdürlüğü 1 helikopter ve 2 arazöz ile müdahelede bulunuyor, 2 helikopter ve 1 uçak yangın bölgesine seyir halinde. Takviye ekipler hızla yangın bölgesine sevk ediliyor. Heybeliada’daki yangına bölgedeki tüm itfaiye ekiplerimiz müdahale ediyor, takviye ekipler de ulaştı. Havadan 3 helikopter ve 1 uçak ile söndürme yapılıyor, destek ekipler de seyir halinde. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve İstanbul İtfaiyemizin yoğun müdahalesi söz konusu. Yangın kontrol altına alındı. İstanbul İtfaiyemize, Orman Bölge Müdürlüğü’ne, Adalar sakinlerine yoğun çabaları için teşekkürler. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Ekipler bölgedeki kontrol ve tespitlerine devam edecekler.”

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138