Karar öncesi soruşturma

YSK’nın İstanbul kararı arifesinde, Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde 31 Mart seçimlerinde sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Seçimlerin yenilenmesi söz konusu değil” derken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Kesinlikle bir şeyler oldu. Bir şey olmadığını hiç kim-senin iddia etmesi mümkün değil” dedi.

Manşet Haber 03.05.2019, 08:20 Burak ZİHNİ
Karar öncesi soruşturma

YSK'nın İstanbul seçimlerine yapılan itirazı pazartesi görüşeceğini açıklamasının ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy ilçelerinde, 31 Mart Yerel Seçimlerinde sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı. Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi. Bilgilerin ulaşmasının ardından savcılık, bu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile sandık sayım sonuçlarının veri girişini yapan görevlilerden oluşan 100'ün üzerinde kişiyi 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağırdı.

Seçimlerin yenilenmesi söz konusu değil
Soruşturmanın ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi söz konusu değil. Seçimin yenilenmesinin hiç kimseye faydası yok. Türkiye olarak önümüze bakmak zorundayız. Önemli sorunlara odaklanıp, çözüm üretmek zorundayız” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ise İstanbul seçimlerine yaptıkları itirazlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçimlerde usulsüzlük iddiası konusunda yapılan araştırmaların kendilerini haklı çıkardığını ifade eden Yavuz, “İstanbul'da kesinlikle bir şeyler oldu. CHP lehine bir şeyler olduğunu söyleyebiliriz. Usulsüzlükleri CHP koordine etti demedik. Bir şey olmadığını hiç kimsenin iddia etmesi mümkün değildir” diye konuştu.

Yorumlar (0)