Kemal Deniz Bozkurt: Rant eksenli anlayışa son verdik

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, 2 yılık görev sürecini değerlendirdi. Esenyurt’un daha önce inşaata ve ranta dayalı bir anlayışla yönetildiğine dikkat çeken Bozkurt, yeni dönemde bu durumu tersine çevirdiklerini ve Esenyurt Belediyesi’nde insanı merkez alan bir anlayışı hakim kıldıklarını söyledi

Manşet Haber 25.04.2021, 08:18 Burak ZİHNİ
Kemal Deniz Bozkurt: Rant eksenli anlayışa son verdik

Bozkurt, "Maalesef geçmişte plansız bir şekilde yönetildiği için her yıl bütçesi açık veren, borçlanarak, hatta sabit kıymetlerini satarak giden, yeni bir sabit kıymet alamayan belediyeydi Esenyurt. Biz öncelikle finansal disiplini sağladık. Bu disiplin sayesinde açık veren değil, fazla veren bir yapıya kavuştuk” dedi.

31 Mart 2019’da gerçekleşen yerel seçimlerde rekor bir oyla başkan seçilen Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, görevde iki yılı geride bıraktı. Geçmiş yıllarda rant ve betonla anılan Esenyurt, Başkan Bozkurt’un görevi devralmasının ardından insanı merkeze alan işlerle öne çıkmaya başladı. Esenyurt Belediyesi’ne yeni bir anlayış ve yeni bir vizyon kazandıran Başkan Bozkurt, Meslek Edindirme Kursları, Kadın Sosyal Yaşam Merkezi, Derman Çarşısı ve Üreticiden Tüketiciye Aracısız Gıda gibi projelerle insana dokunan, yaşamı daha nitelikli kılan işlere imza attı. Bu çalışmaların önemli unsurlarından biri olan ESBİM, Pandemi sürecine rağmen iki yılda rekor düzeyde işsiz vatandaşı iş sahibi yaptı. Sağlık ve sosyal yardım gibi alanlarda yapılan hizmetleri daha ileriye taşıyan Bozkurt, belediyenin idari yapısında da düzenlemelere gitti.


330 milyon borç ödendi

Belediye Başkanı Başkan Bozkurt, Esenyurt Belediyesi’nin ekonomik yapısında da devrim niteliğinde hamleler yaptı. Görevi 2.2 milyar TL borçla devralan Bozkurt, geride kalan iki yılda bu borcun üzerine tek bir kuruş yeni borç eklemediği gibi mevcut borcun 330 milyon TL’sini de ödedi. Başkan Bozkurt’la birlikte Esenyurt Belediyesi’nde yapılan hemen hemen tüm hizmetler, önceki yıllara oranla daha düşük fiyatlarla yapılmaya başlandı. Yeni dönemde Esenyurt Belediyesi’ne ait arsa, bina ve araç gereçler de kayıt altına alındı. Daha önce belediyeye ait taşınır ve taşınmaz malların bir listesi bulunmuyordu.

kemal deniz bozkurt


Sonuç alacağımıza inanıyorum

Başkan Bozkurt’un seçim vaatleri arasında yer alan Barış ve Kardeşlik Merkezi, Lise Kampüsü, Mahalle Konakları ve Derman Süt Satış Noktaları gibi projelerin ön hazırlıkları tamamlandı. Bunların yanı sıra Saadetdere Termal Tesisleri’ni yeniden düzenleyen ve konaklanabilir bir turistik tesis haline getiren Başkan Bozkurt, ilçenin başlıca parklarında da belediyeye ait sosyal tesisler kuracak. Sosyal tesis projelerinin ilki Esenkent Havana Park’ta hayata geçecek. “Türkiye’nin doğru yönetilmediğini düşündüğüm ve bulunduğumuz bölgelerde doğru işlerin yapılmadığını gördüğüm için siyasete Esenyurt’tan başladım” diyen Başkan Bozkurt, iki yıllık görev süresini, "Çünkü yanlışları düzeltmeye bulunduğumuz yerden başlarsak sonuç alacağımıza inanıyorum. Daha önce Esenyurt’ta sadece ranta ve inşaata dayalı yürüyen bir sistem vardı. Bunun Esenyurt’u nereye getirdiğini hep beraber gördük. Biz Esenyurt’un, inşaat rantına göre değil, insanı merkeze koyan bir yapılanmayla yönetilmesi gerektiğine inanan bir ekibiz. Görevi devraldığımız ilk günden beri insanı hayatın merkezine koyarak, burada yaşayan herkesin barış, kardeşlik ve huzur içinde, bir arada, birbirini ötekileştirmeden yaşaması için ne gerekiyorsa yaptık" şeklinde anlattı.


Finansal disiplini sağladık

“Görevi devraldığımızda 2.2 milyar TL borcu ve hakkında 6 bin 300 adet devam eden davası olan, imar planları iptal edilmiş, finansal disiplini ve sabit kıymet envanteri olmayan, hatta projelerin ve diğer kayıtların dahi doğru tutulmadığı bir yapı vardı; yani sadece belediye başkanının refleksi üzerine yürüyen bir sistem vardı” diyen Kemal Deniz Bozkurt, “Arşivdeki kayıtlar bile doğru dürüst tutulmamıştı. Ama biz bu tespitleri yaparken öncelikle halletmemiz gereken konular vardı. Bir tanesi Esenyurt Belediyesi’nin finansal yapısıydı. Maalesef geçmişte plansız bir şekilde yönetildiği için her yıl bütçesi açık veren, borçlanarak, hatta sabit kıymetlerini satarak giden, yeni bir sabit kıymet alamayan belediyeydi Esenyurt. Yeşil alanlarını, teknik alt yapılarını ve diğer alanlarını satarak devam eden bir yöntem izlenmiş. Biz öncelikle finansal disiplini sağladık. Bu finansal disiplin sayesinde açık veren değil, fazla veren; dolayısıyla borcunu ödeyen, bir metrekare bile arsa satmayan, arsa alan bir yapıya kavuştuk. Kurumsal yapı içerisinde önce sabit kıymet envanterimizi oluşturduk. Esenyurt Belediyesi’nin kurumsal olarak kaç arsası, kaç bilgisayarı var, bunların hiçbiri kayıtlı değildi. Hepsi kayıt altına alındı. Elimizdeki taşınmazları nasıl kullanacağımızı planladık. Okul, kültür merkezi, sosyal donatı alanı ve park ihtiyacı gibi konuların hepsi belirlendi ve elimizdeki taşınmazlar buna göre planlandı. Bundan sonraki süreçlerde hangisinin ne zaman, hangi amaçla kullanacağı belirlendi” dedi.

kemal deniz bozkurt


19 bin kişi istihdam edildi

Göreve geldiği sırada Esenyurt’ta ciddi bir işsizlik sorunu olduğunu dile geitren Başkan Bozkurt, “Bu sorunu hemen çözmek için İş Edindirme Merkezi’ni ciddi bir şekilde güçlendirdik. Geldiğimiz günden bugüne kadar 19 binin üzerinde kişiyi istihdam ettik. Aynı zamanda meslek edindirme kursları açtık. İş ihtiyacı olan ama mesleği olmadığı için işe yerleştirilemeyen vatandaşlarımızın meslek sahibi olmaları amacıyla açtık bu kursları. Kadınlarımızın iş hayatına katılması için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Güçlü Kadınlar Kooperatifi’ni bir araya getirdik. Kadınların iş hayatına katılımı sağlandı” açıklamasında bulundu.


Düzenli ve dengeli yardım

Sosyal yardımları daha düzenli daha dengeli hale getirdiklerini ifade eden Kemal Deniz Bozkurt, “Bütün envanter incelendi, durumu iyi olup yardımlardan faydalananlar elendi. Durumu kötü olup faydalanamayan vatandaşlarımız eklendi. Geçmiş yıllardan daha yüksek düzeyde sosyal yardım gerçekleştirdik. Vatandaşımızın sağlıklı gıdayı tüketebilmesi için “Üreticiden Tüketiciye Aracısız Gıda” projesini başlattık. Bu zaten bizim vaatlerimizden biriydi. Anadolu’nun değişik bölgelerinde kooperatiflerde üretilen ürünleri satın alarak Esenyurtlulara ulaştırdık. Burada hedefimiz şuydu; ihtiyaç sahibinin yanında olup, elimizi ona yakın tutup, kendi ayakları üzerinde durabileceği hale gelene kadar desteklemek; yani vatandaşların üreterek, çalışarak ve adil bir şekilde paylaşmalarını sağlayacak çalışmalar yaptık” diye konuştu.

kemal deniz bozkurt


YENİ İMAR PLANI YAPTIRIYORUZ

Geçmiş dönemde Esenyurt Belediyesi’nin 1/5 binlik imar planları iptal edildiğini hatırlatan Kemal Deniz Bozkurt, “Yeni bir imar planı yaptırıyoruz. Yüz altmış tane yürütmeyi durdurma kararının düzenlenmesiyle uğraşıyoruz. Maalesef geçmişte yapılan imar yanlışlıklarını disipline etmeye çalışıyoruz; yani bu iki yıl, eskiden yapılan yanlışları düzeltme, vatandaşların ayakları üzerinde durabilmesini sağlama ve Esenyurt’un kurumsal yapısını sağlamakla geçti. Üzülerek söylüyorum bu iki yıl içerisinde çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldık. Hacizler, engellemeler. Ama hedeflediğimiz işlerin yüzde 70’ini toparlamış bulunmaktayız” dedi.


İKİ TANE ŞEHİR PARKI GELİYOR

“Esenyurt Belediyesi’nin sınırları içerisinde kullanabileceğimiz alanlar maalesef çok yok” diyen Belediye Başkanı Bozkurt, “İki tane büyük arazimiz var. Biri Haramidere BOTAŞ Boru Hattı’nın geçtiği yer. Burada, yaklaşık 350 bin metrekarelik bir alanı yeşillendirmek için proje geliştirdik. BOTAŞ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Eğer sonuçlanırsa Esenyurtlulara dev bir yeşil alan kazandırmış olacağız. Bunun dışında Atatürk Mahallesi ile Gökevler bölgesinde 300 bin metrekarelik bir boş alan var. Orası aslında heyelan alanı, geçmişte hafriyatla doldurulmuş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi orayı, Bakırköy- Beylikdüzü hattının triyaj alanı olarak kullanacaktı. Bir bölümü onların mali hazinesi, bir bölümü de bize ait. Orada yaklaşık olarak kullanabileceğimiz 100 bin metrekare yer var. Daha önceden yapılmış yarım bir iş var ama ihtiyaca uygun olmamış. Biz onu daha nitelikli bir parka dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı.


BU SENE 12 PARKI HİZMETE AÇACAĞIZ

Geçen sene 4 tane parkı bitirdiklerini bu sene de 12 civarında park bitirmeyi hedeflediklerini ifade eden Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Bulduğumuz her atıl yeşil alan bölgesinde bir çocuk alanı ya da en azından vatandaşlarımızın gidip oturabileceği alanlar yaratmaya çalışıyoruz. Bunun dışında, önümüzdeki süreçlerde de mahallelerdeki küçük parkların ya da mahalle konağı yapılacak yerlerin önüne yeşil alanlar yapmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?