Sayıştay kendini inkar etti!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hesap ve işlemleriyle ilgili denetim yapan Sayıştay, CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'nun ifadelerine yönelik olarak açıklamada bulundu. Açıklamada 'kamu zararı' ve 'yolsuzluk' tespiti yapılmadığı dile getirildi.Sayıştay'a tepki gösteren CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “Sayıştay’ın siyasi bir tavır alarak İstanbul seçimlerine müdahil olduğu” değerlendirmesi yaptı. Balyalı, “Sapla samanı birbirine karıştırmaya çalışıyorlar” dedi.

Manşet Haber 19.06.2019, 07:57 Burak ZİHNİ
Sayıştay kendini inkar etti!

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın katıldığı televizyon programında Sayıştay tarafından yapılan denetim sonucu hazırlanan rapor bir kez daha gündeme geldi. Televizyon yayının ardında Ekrem İmamoğlu twitter hesabından Sayıştay raporuna ilişkin ayrıntıları paylaştı. Sayıştay'dan yapılan açıklamada ise, “İBB ve iştiraklerine ilişkin iddialar, kamu zararı veya usulsüzlük unsurları taşımadığı için yargılamaya esas ayrı rapor düzenlenmemiştir" denildi.

Suç duyurusunda bulunduk
Gazete Duvar'dan Murat İnceoğlu'nun haberine göre, CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, Sayıştay’ın 23 Mayıs tarihinde de bir açıklama yaptığını, bu açıklamada da 2018 ve 2019 yıllarına ait denetleme raporu bulunmadığı bilgisi verildiğini belirterek, "Bizim söz ettiğimiz zaten 2017 yılına ilişkin rapor. Böyle bir rapor doğrultusunda suç duyurusunda bulunmaları gerekirdi, bulunmadılar ise Sayıştay’ın sorunu. Bizim için neden suç duyurusunda bulunmadılar diyorlar, oysa biz suç duyurusunda bulunduk zaten. Sapla samanı birbirine karıştırmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Kendi tespitlerimiz
Sayıştay açıklamasında yer alan, “Her şeyden önce Sayıştay raporlarında, iddia edildiği gibi, İBB tarafından bazı sivil toplum kuruluşlarına yardım yapıldığına ilişkin herhangi bir değerlendirme bulunmamaktadır” ifadesine de değinen Balyalı, “Yandaş vakıflara yapılan yardımlarla ilgili iddialarımızı hiçbir zaman Sayıştay raporlarına dayandırmadık zaten. Onlar belediyenin kendi iç yazışmalarından tespit ettiklerimiz. Sayıştay ile ilgili olanları dün Ekrem Başkan twitter hesabından da paylaştı. Onlarda sadece bizim hesaplayabildiklerimiz” dedi. "Sayıştay’ın siyasallaşmasının sonucu olmuş bu açıklamalar" diyen Balyalı, "Bu raporun kamuoyuna açıklanmasından sonra Sayıştay’ın Denetim işlerinden sorumlu Başkan yardımcısı Fikret Çöker ve İstanbul Belediyelerinin denetiminden sorumlu Grup Başkanı Sezgin Eren’i görevden almıştı. Biz bu görevden almalar sonrasında Sayıştay’ın İstanbul’daki AKP’li belediyelerde bundan sonra hakkıyla bir denetim yapamayacağını da söylemiştik” hatırlatmasında bulundu.

Sayıştay yüksek bir mahkemedir
İmamoğlu ve Yıldırım'ın konuk olduğu canlı yayında gündeme gelen ve günlerdir tartışılan Sayıştay raporunun ne olduğunu ve ne anlama geldiğini hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen açıkladı. Katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili soruya yanıt veren Şen, tartışmalara konu olan raporun, Sayıştay tarafından hazırlanan ve 2017 yılına ait bir 'Sayıştay Düzenlilik Denetimi Raporu' olduğunu ifade etti. Sayıştay'ın kamu bütçelerini denetleyen bir yüksek mahkeme olduğunu hatırlatan Şen, hazırlanan raporda belediyede faaliyetlerinin incelendiğini, tespit edilen usulsüzlüklerin takibe alındığını ifade etti. Sayıştay'ın raporla ilgili henüz harekete geçmediğini söyleyen Şen, "Bu tespit edilen usulsüzlükler düzeltilmezse sorumlular hakkında Sayıştay zimmet çıkarır ve sorumlulardan tahsil edilmesini talep eder" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?