Sonuna kadar konuşacağız!

AK Parti'nin, çoklu baro sistemini hayata geçirmek için hazırladığı düzenlemeyi TBMM'ye sunduğu gün barolar seslerini adliye önlerinde yükseltti. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Bunca siyasetçi her akşam hukuk konuşuyor. Ama hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar. Konuşacağız sonuna kadar konuşacağız” dedi. Teklife karşı adliye önünde toplanan Adana Barosu üyelerine ise polis müdahale etti

Manşet Haber 01.07.2020, 06:17 Burak ZİHNİ
Sonuna kadar konuşacağız!

Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu. Düzenlemeye karşı çıkan avukat ve baro başkanlarının, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önündeki 'Savunma Mitingi' düzenledi. Polis adliye önünde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Avukatların önceden ayarlanan alana sığmaması sonucu polisler, Başkan Durakoğlu'nun da talebi üzerine bariyerleri kademeli olarak açarak genişletti.

Gelmeye mecbursunuz!
İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun "Gelmeye mecbursunuz" çağrısıyla yapılan mitinge binlerce kişi katıldı. Çağlayan Adliyesi önünde toplanan avukatlar, alanın sağlı sollu barikatlarla çevrilmesine tepki gösterdi. Sosyal mesafe ve maske konusunda sık sık anons eden polis ekiplerine, barikatların kaldırılarak alanın genişletilmesini isteyen avukatlar, ‘Hak hukuk adalet’ sloganları attı.

Bu işin seçimi yok
Farklı kitlelerden desteğe gelen gruplara pankart açılmaması yönünde uyarıda bulunan avukatlar, CHP pankartı açmak isteyen bir gurubu da savunma hakkının kişilere ya da guruplara indirgenemeyecek kadar kutsal olduğunu söyleyerek duyarlı olmaya davet etti. Avukatlar, 'Savunma susmadı susmayacak' ve 'Feyzioğlu istifa' ‘İtaat etmiyoruz, korkmuyoruz’ ve 'Barikatı kaldır' sloganlarıyla alana girmeye çalıştı. Alkışlarla alana giren İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Bu işin seçimi yok, bu işin genel kurulu yok. Bu ülkenin avukatları olarak meclise verilen teklifin evrensel hukuk kurallarına uygun olmadığını söyleyerek geldik. Buradan Ankara'ya gönderilen mesajlar aslında biziz. Bir haykırış, bir kararlılık, bir direnç, bilinç götüreceğiz Ankara'ya. Yapmayın, bölmeyin bizi dedik. Tıpkı burada olduğu gibi bütün görüşler birleşerek söyledik bunu. 80 baro bir araya gelerek söyledik. İki kez deklarasyon yayınladık. İmza attık çekin bu teklifi dedik" dedi.

Savunma hakkı kısıtlandı

"Savunma hakkı kısıtlandı. Niye onun avukatlığını yapıyorsun diye sorgulanıyor duruşmalarda avukatlar" diyen Durakoğlu, "Kimisi açlık grevinde kimisi ölüm orucunda avukatların. Hayatlarını değil, avukatlıklarını kaybedecekleri için direniyorlar. Adil yargılanmayı istiyor avukatlar" dedi. Durakoğlu’nun konuşması, “Metin Feyzioğlu istifa” sloganlarıyla kesildi. Konuşmasını sürdüren Durakoğlu, "Bu toplantı, ortak aklın toplantısıdır, bizimkisi bir haykırış, buradan Ankara’ya bir bilinç götüreceğiz. Genç meslektaşlarımızın ekonomik sorunları var, Covid süreci yaşadık üç ay adliyelerde neler çektiğimizi biz biliyoruz. Gelin bunu konuşalım. Yasanın ikinci maddesini uygulayamıyoruz. Kamu avukata yardım edecek deniyor, etmiyor, etmiyor. Gelin konuşalım. Dosya inceleyemiyoruz biz dosya. Saklıyorlar UYAP’a yüklemiyorlar. Bunları konuşalım. Yılda 6 bin stajyer yetiştiriyor bu baro. Biz yapmadık. Siz yaptınız. Gelin konuşalım. 14 bin hakim savcı aldınız. Şu mülakatı konuşalım mı? Gelin konuşalım. Siz siyaset yapıyorsunuz dediler bize. Bizimkisi siyaset değil de siyaset yapmanın suç olduğu tek bir ülke söyler misiniz bana? Onlarda siyaset yapıyorlar diye övünç duyuyorlar. Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar. Sonuna kadar konuşacağız. Anlatamadık biz bu iktidarlara. Bizim yasamızın 75. ve 94. maddesi insan haklarına sahip çıkmamız gerektiğini söylüyoruz. Yumruğu kimin attığına bakmam ben. Benim işim bu. İnsan hakları mücadelesi vermek" ifadelerini kullandı.

Ankara'ya giremedik
Baro başkanlarının Ankara yürüyüşüne değinen Duraoğlu, "Baro başkanları Ankara’ya giremedi. Kanunsuz bir emirle durdurulduk. Bir baro başkanımız darp edildi. Önce yakıcı bir güneş, sonra şiddetle bir yağmur altında şemsiyelerin girişinin izin verilmediği, battaniyelere izin verilmediği, çay makinesinin bile içeri sokulmadığı saatler yaşadık biz. Zulümden bahsediyorum. Bir polis devletinden bahsediyorum. Biz buradan geri dönemeyiz. Bu ülkenin dirence ihtiyacı var, bunu en iyi uygulayacak bir ülkenin mensuplarıyız biz. Yurttaşların bu dirence ihtiyacı var. O direncin sahibi avukatlarıdır. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu yapının uniter devlet yapısına aykırı olduğunu kanıtlayacağız. Teklif Meclis’e verildi. AKP’nin Meclis’te çoğunluğu da var. Teklifin geçmemesi için demokratik haklarımızın hepsini kullanacağız" tepkisini gösterdi.

Mücadele bizim genetik kodumuzdur
Tepkinin burada başlayıp burada bitmeyeceğini söyleyen Mehmet Durakoğlu, "Devam edeceğiz buna. Ama bilmedikleri bir şey var. Bunların yaptıklarının daha fecisini 12 Eylül’de darbeciler yapmış İstanbul Barosu’na. İstanbul Barosu’nun kapısına mühür vurmuşlardı. Hani darbeler kendi hukukunu oluşturacaklardı ya, hani onun önündeki en büyük engel avukatlardı ya. Onu gördükleri için önce İstanbul Barosu’nun kapısına kilit vurdular. Biz o dönemdeki başkanımızı şehit verdik. Sandılar ki böyle yaparsak avukatları sustururuz. Bambaşka bir gelişti İstanbul Barosu avukatlarında bir genetik kod gelişti. Mücadele kodu gelişti. Eğer kriz zamanlarında, yargıya tehdit savurulduğu zamanda avukatlar susarsa Orhan Apaydın’a kendilerini borçlu hissedeler. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mücadele bizim genetik kodumuzdur. Yargı bağımsızlığı için, sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

BU BİR FETÖ PROJESİDİR!
İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Karakollarda işkence olmasın diye karakollarda ne çektiğimizi biz biliriz. Avukatlar susamaz. Avukatlar susarsa olmaz. Bunu bilmeli Ankara. 2010 Referandumu’nda yapmayın dedik, yargıyı FETÖ’ye teslim ediyorsunuz dedik. “FETÖ diyemezsiniz, Hocaefendi” dediler. Bu da bir FETÖ projesidir. Ergenekon örgütlediniz Balyoz ürettiniz. Biz bastık. Orayı bastık işte. O çadır tiyatrosuna gittik. Bedel öder avukatlar bunu bilesiniz. Biz bunu söyledik size yapmayın dedik. Şimdi de yapmayın diyoruz. Bu ülkenin avukatları hiç Allah affetsin demedik şimdi gördüklerimizin karşılığı bu mu? Biz biat etmeyiz, boyun eğmeyiz avukatız biz. 30 Haziran 2020 bunu bir kenara yazın. Bu bir FETÖ projesidir. Yargının ele geçirildiği 2 sac ayağından sonra 3. sac ayağının da ele geçirilmesidir. Tarihe düşülmüş bir nottur bu" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)