Söz konusu can ise siyaset yapılır mı?

Beylikdüzü Belediye Meclisi'nde Gürpınar Mahallesi’ndeki riskli yapılara yönelik plan notu değişikliği görüşüldü. Değişiklik, AK Parti Grubu'nun ret vermesi üzerine oy çokluğu ile geçti. Belediye Başkanı Çalık, "Bu kararın oy çokluğuyla kabul edilmesini anlamıyorum. Vatandaşın canının olduğu yerde siyaset yapmayacağız" dedi.

Manşet Haber 08.04.2021, 19:19 09.04.2021, 06:41
Söz konusu can ise siyaset yapılır mı?

Beylikdüzü Belediyesi nisan ayı Meclis toplantısının 2. oturumu Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Trakya Salonu’nda gerçekleşti. Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık başkanlığında düzenlenen toplantıda, 5 Nisan 2021 tarihindeki birinci oturumunda komisyonlara havale edilen konular görüşüldü. Meclisin ana gündemini oluşturan Gürpınar Mahallesi’ndeki riskli yapılara yönelik plan notu değişikliği Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerine karşı Ak Parti meclis üyelerinin ret oyuyla oy birliği değil oy çokluğuyla kabul edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşümü teşvik etmek için aldığı kararın 39 ilçeyi kapsadığını ve bu kararın diğer tüm ilçelerde oy birliğiyle kabul edildiğini belirten Başkan Çalık, "Beylikdüzü Belediye meclisimizde kararın oy çokluğuyla kabul edilmesini anlamlandıramıyorum. Deprem ve kentsel dönüşüm 365 bin insanımızın yaşadığı kentimizi ilgilendiren bir gündem. Bu gerçekten daha öncelikli bir gündemimiz yok. Vatandaşın canının olduğu yerde siyaset yapmayacağız" diye konuştu.Gerekçesiz geri çekildi

Meclis'te Gürpınar Siteler Bölgesi kentsel dönüşüm sürecinin anlatıldığı kapsamlı bir sunum gerçekleştiren Çalık, 1999 depremi öncesi ve sonrası yönetmelikler arasındaki farkı da paylaştı. Başkan Çalık, "2016 yılında çözüme yönelik, kentsel dönüşüme imkan verecek plan notu değişikliği içeren bir plan tadilatı çalışması yaptık. Aylarca müzakere edilen plan notu değişikliği oy çokluğuyla kabul edildi ve plan değişikliği teklifini İBB’ye ilettik. Tam meclisten geçecekken hiçbir gerekçe gösterilmeden 16 Haziran 2017 tarihinde geri çekildi. 2017 yılı sonu itibariyle KİPTAŞ ile 10 ay boyunca görüşmeler yaptık. O dönemki KİPTAŞ yönetimi tarafından Gürpınar Siteler Bölgesi maliyet açısından uygun bulunmadı. Çözüm için 17 Mayıs 2018’de Beylikdüzü Belediyesi Başkanlık oluru ile plan değişikliğini onayladık. İBB Meclisi 1 yıldır bekleyen teklifimizi hızla gündeme aldı ve reddetti" dedi.


Uzlaşmaya çok az kaldı

13 Eylül 2018 tarihinde İBB’ye karşı dava açtıklarını ve 2019 yılında mahkeme tarafından mücadelelerinin haklı bulunduğunu belirten Çalık, "Belediyemiz ve Bakanlık tespitleri kapsamında en riskli yapı adasında 1. etap kentsel dönüşüm işlemlerine başladık. 2 Kasım 2020 tarihinde meclisten protokol yapma yetkisi aldık ve KİPTAŞ ile protokol imzaladık. Çözüm ofislerimizi açtık ve vatandaşlarımızı bilgilendirmeye başladık. Vatandaşlarımız muvafakatname imzalamaya başladı ve uzlaşmaya çok az kaldı. Kentimizde 90 öncesi yapılan çok ciddi bir konut stoku var. Bu konutların dönüşebilmesi için müzakere ettiğimiz plan notlarının bir an önce hayata geçirilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)