Tacizi örtbas edeceklerdi!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Maltepe CHP'de yaşanan tecavüz skandalını duyuran eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş'ı şov yapmakla suçladı. Yarkadaş ise Kaftancıoğlu'nu rezaletin üstünü örtmekle suçlayarak, "Kaftancıoğlu'nun sözlerini okurken onun adına utandım. Yazıklar olsun" tepkisini gösterdi

Manşet Haber 01.12.2020, 21:10 01.12.2020, 21:18 Burak ZİHNİ
Tacizi örtbas edeceklerdi!

CHP’de Maltepe ilçe yöneticisi Umut K.’nin bir kadına tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanmasının ardından eski CHP Avcılar üyesi Özlem Hanelçi de CHP İstanbul il yöneticisi Yasin I. ve eski CHP İl Yöneticisi Özgür A.'nın kendisini taciz ettiğini ileri sürdü. Söz konusu iddiayı yeni öğrendiğini ifade eden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, konuya ilişkin, "Parti içinde ya da dışında kadın mağduriyeti söz konusu olduğunda bizim tavrımız çok nettir" dedi. Kaftancıoğlu, "Özgür A. ve Yasin I. iddialarla ilgili savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Orada yazılan konuyla ilgili bana bir ulaşma olmadı. Hadi kişisel olarak bana ulaşamadı diyelim 38 il başkan yardımcıma neden ulaşılmadı? Bu olayların sürdürülüş şekli, yandaş basının yaklaşımı ve parti içindeki arkadaşların olayları ‘olmadığı’ gibi kamuoyuna sunması beni üzüyor. Bu işin altında birtakım operasyonlar olduğunu düşünmüyor değilim" savunmasını yaptı.

O işin şov tarafında

Parti yöneticilerinin karıştığı taciz ve tecavüz iddialarıyla ilgili Cumhuriyet’e konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "CHP olarak kadına karşı her türlü şiddet ve istismara karşı tavrımız çok net. Maltepe’deki olay olduğu andan itibaren ilçe başkanımız bana bilgi verir vermez bu konuya yöneldik. İlçede prosedür tamamlandıktan sonra ben il yönetimini olağanüstü topladım ve disipline bu kişiyi sevk ettik. Kişinin partimizden atılmasıyla ilgili süreç yürütülüyor” dedi.

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş’ı işin "şovunu yapmakla" eleştiren Kaftancıoğlu, “Barış Yarkadaş o tweet'i attığında biz sorumluluğumuzu yerine getirmiştik. O şahsın atılmasıyla ilgili süreç zaten çoktan başlamıştı. Barış Yarkadaş’ın ne yazdığıyla ilgilenmiyoruz. O birazcık işin şov kısmıyla ilgileniyor" eleştirisinde bulundu.

O'nun adına utandım

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş ise Maltepe'de yaşanan cinsel saldırıya tepki göstermesini "Şov yapıyor" diye niteleyen Canan Kaftancıoğlu'na çok sert sözlerle yüklendi.

"Canan Kaftancıoğlu, bugün bir gazeteye verdiği demeçte, CHP Maltepe İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Umut Karagöz'ün karıştığı cinsel saldırı suçuna yönelik gösterdiğim tepkiyi hiç utanmadan ve sıkılmadan "şov" olarak nitelemiş! Güya ben işin şovundaymışım" diyen Yarkadaş, "Ben hayatımda bu denli apolitik bir dile şahit olmadım. Sürekli kadın kimliğini öne çıkararak siyaset yapan Canan Kaftancıoğlu'nun "cinsel saldırı ile şov" kavramlarını aynı cümlede kullanması, bu ülkenin kadınları açısından büyük bir talihsizliktir. Kaftancıoğlu'nun sözlerini okurken onun adına utandım. Yazıklar olsun" tepkisini gösterdi.

3 gün ses çıkarmadılar

"Canan Kaftancıoğlu, Maltepe'de yaşanan ve hepimizi utandıran bu olayı ne zaman öğrenmiş ve neden kamuoyuna açıklama yapmamıştır?" diye soran Yarkadaş, "Maltepe Kadın Kolları ve Gençlik Kolları, olayın üstünden 3 gün geçmesine rağmen, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın tepkisiz kalması üzerine pazar günü ilçe binasına gelerek Maltepe Meydanı'nda bir açıklama yapmak istediklerini belirtmiş, bu utanca ortak olmayacaklarını söylemiştir. Maltepe İlçe Başkanı ise "Canan Hanımdan haber bekliyoruz. Açıklama yapılmasını istemiyor" diyerek basına duyuruyu engellemiştir. Bu yüzden binada tartışma çıkmıştır. Benim tüm bunlardan pazar günü akşam saatlerinde haberim oldu. Kadın Kolları Üyesi bir partilimiz aradı ve yaşananları anlattı. Bunun üzerine, "Buna sessiz kalmamalıyız" dedim. Ardından da "Peki benim konunun üstüne gidebilmem için bir belge var mı? Mağdurun beyanı tutanak vs gerek... Bu olmadan ne söylesek sıkıntı olur" dedim. Kadın Kolları Üyesi arkadaşımız "Biraz sonra tüm gazetecilere yollayacağız" cevabını verdi. Yaklaşık 3 dakika sonra da mağdurun ifadesinin yazılı olduğu tutanağı gönderdi. Tutanağı okuduğumda mideme bir yumruğun oturduğunu hissettim. Ne diyeceğimi bilemedim. Bu ahlaksızlık karşısında elimden gelebilecek tek şeyin twit atarak konunun üstüne gitmek olduğunu düşündüm. Ve tek bir twit atarak konuyu duyurdum. En azından sesleri bastırılan Kadın ve Gençlik Kollarımız ile mağdurun sesi olurum diye düşündüm. Ve öyle de oldu sanırım" ifadelerini kullandı.

Örtbas etmeye çalıştı

Örtbas edilmeye çalışılan rezaletin ardından Maltepe İlçe Başkanlığı'ndan bir kadın yöneticinin kendisini aradığını ve "Barış Bey, biz suça ilişkin dosyayı Cuma akşamı hazırladık ve failin partiden atılması için İl Başkanlığı'na gönderdik artık dosya onlarda" beyanında bulunduğunu dile getiren Yarkadaş, "Dikkat edin, bu konuşma olaydan 3 gün sonra gerçekleşiyor. İlçe yöneticimize: "Peki, partiden atıldı mı?" diye sordum. "Onu bilmiyorum" yanıtını verdi. Çünkü atılmış olsaydı, üyelikten düşümü için kağıt gelmesi gerekirdi. Bu konuşmanın üzerinden yaklaşık 15 dakika geçti. CHP İstanbul İl Sekreterliği'nden aradığını söyleyen bir arkadaşımız, "Vekilim, failin dosyası bizde. İl Disiplin Kurulumuz dosyada gereğini yapacak" dedi. Demek ki; pazar gecesine kadar hala bir işlem yapılmamıştı. Ne zaman ki twit atıp konuyu duyurduysam "atılma" işlemi o zaman aklına geldi Canan Kaftancıoğlu'nu" diye konuştu.

Takdir kadınlarındır

Bu konuşmadan 10 dakika sonra CHP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman'ın kendini aradığını ve "Vekilim şahıs partiden atıldı" dediğini aktaran Yarkadaş, "Madem atıldı; bunun belgesi nerede? İl Disiplin Kurulu ne zaman toplandı? Hatta kurula da gerek yok! İl Disiplin Kurulu tek başına da bu kararı verecek yetkiye sahiptir! En azından İl Disiplin Kurulu Başkanı bu işlemi yapar ve kamuoyuna duyururdu. Ancak belli ki başka bir yöntem izlenmiş ve Canan Kaftancıoğlu, konunun duyulmaması için gayret sarf etmiş. Çok yazık! Kaftancıoğlu, bir cinsel saldırıya gösterdiğim insani tepkiyi "şov" olarak görüyorsa, cinsel saldırılara karşı düzenlenen toplantı ve basın açıklamalarına neden katılıyor? Kaftancıoğlu'nun mantığından gidersek, "Mahkeme faili tutukladıysa gereği yapılmış" demektir. O halde tepkiye ne gerek var? O halde Kaftancıoğlu bu toplantılara neden katılıyor? Ve o alçaklığa ses çıkaranları da şovmen olarak mı görüyor? Belli ki Kaftancıoğlu, kadın mücadelesini de mücadelenin kavramlarını da içselleştirememiş. Söylemleri de basit bir ezberin ötesine geçememiş. Bunun takdiri kadınlarındır" dedi.

O genç kıza ne dediniz?

Açıklamasında Canan Kaftancıoğlu'na çağrı yapan Yarkadaş, "Pazar gecesi üzülerek öğrendiğim ve CHP 26. Dönem Vekilleri Grubu'nda paylaştığım o konuyu soruyorum: Ümraniye'de tacize uğradığını söyleyen D. adlı genç kızımızın durumunu, İlçe Başkanı Zeynel Kızılkaya size aktardı mı? Siz genç kızımızı il başkanlığına çağırdınız mı? Orada genç kızımıza ne dediniz? Ve o genç kızımız sizinle yaptığı konuşmanın ardından neden 7 arkadaşıyla birlikte partiden istifa etti? Evet; neden neden! Sultangazi'de CHP'li bir yönetici tarafından tacize uğradığını söyleyen bir kadının durumunu size aktarmaya çalışan eski ilçe sekreterinin mesajlarını neden cevapsız bırakıyorsunuz? Neden dönmüyor ve disiplin işlemi başlatmıyorsunuz? Üstelik watssapınıza tüm ayrıntılar gönderilmiş. Dün gece eski ilçe sekreterimiz beni aradı ve "Vekilim bu konuya el atın, Kaftancıoğlu bize dönmüyor, cevap vermiyor. Bir kadın çok mağdur" dedi. Kendisine Genel Başkanımız Sn. Kılıçdaroğlu'nun makam telefonunu verdim. "Siz sayın genel başkanımıza aktarın, ben de haberini yapacağım. Partide hiçbir görevim yok. Sadece haberini yapabilirim" dedim. Evet Kaftancıoğlu, sanırım bu konuyu çözmeye çalışan eski ilçe sekreterimizi de şov yapmakla suçlayacaktır! Çünkü ona göre, mağdur kadının sesi olmak şovdur" eleştirisinde bulundu.

Bedeli ihraç olsa bile

"CHP Yüksek Disiplin Kurulu, İstanbul'daki tüm iddialarla ilgili re'sen soruşturma başlatmalıdır" diyen CHP'li eski Vekil, "Bu yapılmadığı takdirde, ben her platformda bunu gündeme getireceğim. Bunun bedeli partiden atılmak olsa bile. Son söz de Cumhuriyet Gazetesi'ne: Gazetenizde CK'nın hakkımda dile getirdiği "şov yapıyor" hakaretine yer vermişsiniz. Bunlar da benim o hakarete cevabımdır. Söz hakkımı kullandırmanızı talep ediyorum" çağrısında bulundu.

KAFTANCIOĞLU TACİZE BİR HAYLİ DUYARSIZ!

Özlem Hanelçi'nin de iddialarına da değinen Barış Yarkadaş, "Pazar gecesi patlayan Maltepe rezaleti sonrası, twitimin altına yazılan ve dün gazetelerde haber olunca gördüğüm bir rezalet var. Özlem Hanelçi adlı bir partilimiz, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı iki kişinin ismini veriyor ve taciz suçlamasında bulunuyor. Hanelçi, ben bu twitleri yazarken, yaşadıklarını ve çığlığın duyurmaya çalıştığı mesajlaşmalarını bana da yolladı. Az önce onları okudum. Toplam 25 mesaj. Özlem Hanım, durumu önce İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul'a aktarıyor. Yurdakul, konuyla ilgileneceğini ancak Canan Kaftancıoğlu'na da bilgi vermesi gerektiğini söylüyor. Mağdur Özlem Hanım, "Mail adresine yazdım" diyor. Kaftancıoğlu'ndan ses soluk çıkmayınca, Özlem Hanım konuyu kamuoyuna duyurmaya karar veriyor ve benim twitimin altına yaşadıklarını yazıyor. Böylece konu da alenileşiyor. Hepsi birbirinden üzücü olaylardan bahsetmek çok acı. Belli ki; Kaftancıoğlu bu konularda hayli duyarsız. Somut olay ve iddiaların üstünü örtmek, ihmal etmek, geçiştirmek bir görev suçudur" tepkisini gösterdi.


EKREM HACIHASANOĞLU

Yorumlar (0)