Tarihe sahip çıkan yok! Ecdada saygısızlık...

Eyüpsultan'da bulunan 300 yıllık Hatuniye Tekkesi'nin haziresinde bulunan mezar taşlarının büyük bölümü kırık ve parçalanmış durumda. Hatta kırılan taşlarla birlikte başka mezar taşlarınında üst üste istiflendiği görülüyor. Kırık mezar taşlarının görüntüleri sosyal medyada büyük tepki topladı. Vatandaşlar, “Ecdatla övünenler ecdadın mezarına bile sahip çıkmıyor, yazıklar olsun” dedi

Manşet Haber 29.03.2021, 22:14 30.03.2021, 06:48
Tarihe sahip çıkan yok! Ecdada saygısızlık...

Dilbaz, acilen harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Burasının bir vakfa tahsis edildiğini öğrendik. Vakfın da burada hangi çalışmalar yaptığını açıkçası bilmiyoruz. İstanbul'da yapılması gereken şu: Herhangi bir siyasi görüşe bakmadan, İstanbul'u dert edinmiş bütün kamu kurumlarını ve bizim gibi bu işin meraklısı herkesin bir araya getirilerek sadece gönüllülük esasıyla bir kültür komisyonu kurulmalı” dedi.


ÇÖPLER BİLE TOPLANMAMIŞ

Hatuniye Tekkesi, Eyüp'te Gümüşsuyu Çeşmesi yakınında, Eyüp-Gümüşsuyu Yolu ile Hüsam Efendi Sokağı'nın birleştiği yerde bulunuyor. 3 giriş kapısı bulunan 300 yıllık tarihi tekkenin son görüntüsü, sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı fotoğraflarla ortaya çıktı. Mezar taşlarının büyük bölümü kırık ve parçalanmış durumda. Hatta kırılan taşlarla birlikte başka mezar taşlarınında üst üste istiflendiği görülüyor. Tarihçiler mezar taşlarının etrafındaki çöplerin de toplanmadığının altını çizerken, tarihi mezarların korumaya alınması gerektiğinin altını çiziyor.


BURADA 300 YILLIK TARİH VAR

Tarihi yapı hakkında bilgi veren Tarih araştırmacısı ve Yazar Mehmet Dilbaz, "1732 de bu mescit inşa edilmiş. Yani nereden baksanız 300 yıllık bir tarihi var burada. Bu taşların altında kim bilir hangi şeyhlerin, vezirlerin, hangi devlet adamlarının kabirleri var. Bunlar kendi bulundukları yüzyıl içinde çok önemli insanlardı. Yani günümüzün en büyük âlimlerinin bir yere defnedildiğini ve 300 yıl sonra mezar taşlarının bu hale geldiğini düşünün. Bundan hepimiz rahatsız olurduk. O yüzden lütfen bunlara sahip çıkalım" dedi. Ortaya çıkan görüntülere sosyal medyadan tepki gösteren vatandaşlar ise “Ecdadın kemikleri sızlıyor, yazıklar olsun” yorumunda bulundu.

Yorumlar (1)
Memet koyuncu 3 ay önce
Damga gazetesi severek okuyurum takip ediyorum doğru tarafsız haberin tek adresi
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?