Beddua değil dua istiyoruz

Silivri Belediyesi, SİYTAŞ aracılığı ile başlattığı kentsel dönüşüm hamlesiyle 35 yıllık Varnalı Konutlarının yıkım işlemini gerçekleştirdi. Projenin ilk aşaması tamamlanırken, yeni konutların inşasına yönelik hazırlıklar sürüyor. Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, "Silivri’de olası bir depremden sonra beddualarla değil, hayır dualarıyla yâd edilen bir belediye başkanı olmak istiyorum" dedi

Silivri Haberleri 17.01.2021, 10:39 Burak ZİHNİ
Beddua değil dua istiyoruz

Silivri Belediyesi 26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamında sürdürülen çalışmalarda, yaklaşık 35 yıl önce inşa edilen Varnalı Konutlarında kentsel dönüşüm projesi uygulanmaya başladı. Yeni Mahalle Varnalı Caddesi üzerinde bulunan ve 7 blok 68 daireden oluşan konutlarda yıkım işlemi gerçekleştirildi. Silivri Belediyesi bünyesinde kurulan Silivri İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (SİYTAŞ) marifetiyle hayata geçirilmesi hedeflenen yeni konut projesiyle ilgili çalışmalar devam ederken, dönüşüm sürecinin ilk aşamasında risk altında olan yapıların yıkım işlemi tamamlandı.

Strateji belgemizi hazırladık

Yıkım işlemini yerinde inceleyen Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, kentsel dönüşümde kararlılık mesajı vererek, “Herkesin konuştuğu büyük İstanbul depremi kapıda. Silivri ilçemiz olası depremden etkilenecek ilçelerin başında geliyor. İşte burada bizim görevimiz başlıyor. Biz göreve gelirken ‘Önce İnsan’ dedik. Rant hesabının yapılmadığı, ‘dairem kaç para eder’ hesabının yapılmadığı, belediyenin de kar amacı gütmediği bir kentsel dönüşüm hamlesine nasıl omuz veririz diye düşünmeye başladık. Burada bir parantez açarak, önceki yönetimlerin kentsel dönüşümle, depremle ilgili hiçbir çalışma yapmadığını üzülerek Silivrili hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum. Biz ilk iş olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşümdeki yol haritasını içeren Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin hazırlanması için kolları sıvadık. İhalesini yaptık ve şuan bitme aşamasında.” dedi.

Önemli bir aktör olacak

Kentsel dönüşümün etkin ve hızlı bir şekilde sürdürülmesi amacıyla belediye bünyesinde şirket kurduklarının bilgisini veren Başkan Yılmaz, şöyle devam etti: “Silivri Belediyesi olarak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni hazırladıktan sonra bir de Silivri İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (SİYTAŞ) adında şirket kurduk. Bu şirketin misyonu vizyonu; Silivri’deki kentsel dönüşüm ve binaların yenilenmesi noktasında bir aktör olabilmesi. Buradaki konut sahiplerinin büyük çoğunluğu ile prensipte bir anlaşma yaptık. Silivri Belediyesi kendi şirketi olan SİYTAŞ aracığı ile KİPTAŞ gibi TOKİ gibi kentsel dönüşüm yapacak. Silivri Belediyesi olarak ilk hamleyi Varnalı’dan başlatıyoruz."

Yıkım işlemlerini başlattık

6306 sayılı yasa kapsamında hareket ettiklerini belirten Başkan Yılmaz, “Silivri’de olası bir depremden sonra beddualarla değil, hayır dualarıyla yâd edilen bir belediye başkanı olmak istediğimi söylemiştim. Şartlar ne olursa olsun, Hz. İbrahim’i yakacak ateşe su taşıyan karınca misali kentsel dönüşüm konusunda bir daireyi, bir binayı dahi yenileme noktasında çalışacağımızı beyan etmiştim. 35-40 yıllık bir yapı stoğu olan, bütün Silivri’nin bildiği Varnalı Konutlarının ne halde olduğunu anlatmaya gerek yok. 6306 sayılı yasaya göre buradaki yıkım işlemlerini başlattık" diye konuştu.

Zor olduğunu biliyorum

Yasal süreçlerin uygulanması gerektiğine dikkat çekerek, “Zor bir iş olduğunu biliyorum" diyen Başkan Yılmaz, insan hayatının her şeyden önce geldiğini söyleyerek, “Vatandaşla karşı karşıya gelmek benim gözümü korkutmuyor. Ben oy odaklı veya bir sonraki seçimi düşünerek değil, Silivri’deki güzel insanları düşünerek belediye başkanlığı yapıyorum" ifadelerini kullandı.

KORKU

İÇERİSİNDE

YAŞIYORDUK

Varnalı Konutları sakinlerinden Levent Dinç, yaşadıkları sitenin kentsel dönüşüme girmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Binamız çok eskiydi. Silivri’de meydana gelen 5,8 şiddetindeki depremde çok korktuk. ‘Biz bu binadan çıkamayız, işimiz bitti’ diye düşündüm ve dua etmeye başladım. Korku içinde yaşıyorduk. Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz’dan Allah razı olsun. Biz bu binalar için 7-8 yıldır mücadele veriyorduk. Daha önceki dönemde defalarca belediyeye gitmemize rağmen, teklifler sunmamıza rağmen, bize hiçbir şekilde yardımcı olan olmadı. Site sakinlerimiz ile birlikte Volkan başkanımızdan randevu aldık, derdimizi açtık. Başkanımız sağ olsun çok yardımcı oldu. Şuan binalarımız yıkılıyor ve yeniden yapılacak. Çok teşekkür ediyoruz.” dedi. Bir başka daire sahibi Mehmet Özbay, “İnşallah tamamlanıp bitirildiğinde bizler çok mutlu olacağız.” diye konuşurken, belediyenin öncülük yapmasının önemli olduğunu söyleyen Talat Duman ise “Belediyemizden Allah razı olsun öncülük yapıyor. Sağlam bina olacak, can güvenliğimiz olacak. İnşallah o günleri görürüz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?