1 Eylül 2021 Çarşamba Reyting sonuçları | Sen Çal Kapımı, Masterchef, Türkiye-Karadağ maçı

Televizyon ekranlarında yayınlanan yapımlar arasındaki rekabet bugün de devam ediyor. Haftanın üçüncü gününde kanallar birbirinden iddialı diziler, yarışmalar, programlar, filmler, ana haber bültenleri ve daha birçok kategorideki yayınlarla birbirleirini geçebilmek adına mücadele verecek. Öne çıkanlar arasında Sen Çal Kapımı, Masterchef ve Türkiye-Karadağ maçı var. Peki en çok hangisi izlendi? 1 Eylül 2021 Çarşamba Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

TV 01.09.2021, 14:37 06.09.2021, 12:07 Burak ZİHNİ
1 Eylül 2021 Çarşamba Reyting sonuçları | Sen Çal Kapımı, Masterchef, Türkiye-Karadağ maçı

Reyting sonuçları açıklandı mı? sorusunun çok sayıda kişi tarafından araştırıldığı bir gün daha başladı. Ulusal kanallarda gün boyunca yayınlanan yapımların elde ettiği oranlara göre kategorilendiği ve sıralandığı reyting sonuçlarında yeni bir gün daha geride kalıyor. Birbirinden iddialı yapımların izleyicilerle buluştuğu günde önemli zirve adayları var. Geri dönen ve yeni sezonuna başlayan Müge Anlı ile Tatlı Sert ve Esra Erol'da da yarışa dahil oldu. Sen Çal Kapımı'da Serkan ve Eda'nın aşk dolu hikayesi devam ediyor. Masterchef Türkiye'de de yemek yarışı tüm hızı ile sürecek. Her anında rekabetin ekranlara taşındığı program da en çok izlenenlerden biri olmak amacında. Ana haber bültenlerinde de Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber bu kategorinin birincilik adaylarından. Peki en çok hangisi izlendi? 1 Eylül 2021 Çarşamba Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

1 EYLÜL 2021 ÇARŞAMBA REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

1 Eylül 2021 Çarşamba tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 1 Eylül 2021 Çarşamba reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;


 

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 SEN CAL KAPIMI FOX
3 FOX ANA HABER FOX
4 SHOW ANA HABER SHOW TV
5 SEN CAL KAPIMI (OZET) FOX
6 BUCUR (T.S) SHOW TV
7 BUMBLEBEE (Y.S) KANAL D
8 HABER ONU SHOW TV
9 KOCAN KADAR KONUS DIRILIS (T.S) STAR TV
10 OCEAN'S 8 (Y.S) ATV

AB İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 FOX ANA HABER FOX
3 SEN CAL KAPIMI FOX
4 SHOW ANA HABER SHOW TV
5 SEN CAL KAPIMI (OZET) FOX
6 OCEAN'S 8 (Y.S) ATV
7 KOCAN KADAR KONUS DIRILIS (T.S) STAR TV
8 BUMBLEBEE (Y.S) KANAL D
9 HABER ONU SHOW TV
10 BUCUR (T.S) SHOW TV

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138