7 Eylül Salı Reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Türkiye - Hollanda maçı ve Müge Anlı ile Tatlı Sert

Birbirinden iddialı dizilerin, yarışmaların ve programların mücadelesi devam ediyor. Öne çıkanlar arasında Masterchef Türkiye, Türkiye - Hollanda maçı ve Müge Anlı ile Tatlı Sert var. Peki en çok hangisi izlendi? 7 Eylül Salı Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.

TV 07.09.2021, 12:56 08.09.2021, 07:14 Burak ZİHNİ
7 Eylül Salı Reyting sonuçları | Masterchef Türkiye, Türkiye - Hollanda maçı ve Müge Anlı ile Tatlı Sert

7 Eylül 2021 Salı reyting sonuçları açıklandı mı? sorusunun yanıtı merakla araştırılıyor ve öğrenilmek isteniyor. Masterchef Türkiye, Türkiye - Hollanda maçı ve Müge Anlı ile Tatlı Sert'in ön plana çıktığı günde en çok izlendiği yönünde binlerce sorgulama var. Yarışma alanında Masterchf Türkiye severler fenomen programdan vazgeçmiyor. 2022 Dünya Kupası vizesi alabilmek için mücadelesini sürdüren milli takımımızın Hollanda deplasmanındaki kritik sınavı da milyonları ekran başına kilitliyor. Sabah saatlerinde yayınlanmasına rağmen büyük bir ilgi ile izlenen Müge Anlı ile Tatlı Sert de adından söz ettirmeyi başarıyor. Aynı kanaldaki Esra Erol'da programı da ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber yine zirvedeki yerini korumayı sürdürüyor. Ada Masalı ve Baht Oyunu da bugünün en çok seyredilenlerinden oldu. Peki en çok hangisi izlendi? 7 Eylül Salı Reyting sonuçları haberimizde yer alıyor.


 

1- İzleyici Ölçümü nedir ? 

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2301 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?
TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2301 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


 

7 EYLÜL 2021 SALI REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

7 Eylül 2021 Salı tüm kanallara ait reyting sonuçları merak ediliyor. Günlük olarak yayınlanan ve Total, AB ve +ABC1 olarak ölçülen reyting sonuçlarına göre sıralama açıklanıyor. Ancak 7 Eylül 2021 Salı reyting sonuçları henüz belli değil. 10.15-10.30 arasında kamuoyu ile paylaşılacak. Geçen hafta sıralama şu şekildeydi;

TOTAL İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
3 BAHT OYUNU KANAL D
4 ESRA EROL'DA ATV
5 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
6 TURKIYE-POLONYA CEV KADINLAR VOLEYBOL AVRUPA SAMPIYONASI TRT 1
7 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
8 ADA MASALI STAR TV
9 BAHT OYUNU (OZET) KANAL D
10 ATV ANA HABER ATV

AB İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 TURKIYE-POLONYA CEV KADINLAR VOLEYBOL AVRUPA SAMPIYONASI TRT 1
3 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
4 BAHT OYUNU KANAL D
5 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
6 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
7 HAVA DURUMU KANAL D
8 SHOW ANA HABER SHOW TV
9 ADA MASALI STAR TV
10 HABER ONU SHOW TV

20+ABC 1 İLK 10 PROGRAM

1 MASTERCHEF TURKIYE TV8
2 TURKIYE-POLONYA CEV KADINLAR VOLEYBOL AVRUPA SAMPIYONASI TRT 1
3 MUGE ANLI ILE TATLI SERT ATV
4 SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER FOX
5 BAHT OYUNU KANAL D
6 GULDUR GULDUR SHOW (TKR) SHOW TV
7 ESRA EROL'DA ATV
8 ADA MASALI STAR TV
9 HAVA DURUMU KANAL D
10 ATV ANA HABER ATV

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138