Uzman Klinik Psikolog Merve Tokgöz

Uzman Klinik Psikolog Merve Tokgöz

Tipiniz olmayan birine neden şans vermelisiniz?

Hepimizin uzun yıllardır daha çekici veya daha itici bulduğu bazı fiziksel özellikler veya davranışlar vardır. Geniş omuzları, alçak sesli bir kahkahayı, kıvrak zekayı, iyi bir bel-kalça oranını, her gün günaydın mesajı atan birini, solcu bir politik duruşu sevebiliriz... liste uzayıp gidiyor.

Çekici bulduğumuz, belirli özelliklere sahip insanları seçmek bizi ciddi şekilde sınırlayabilir. Aslında bizim için ideal olabilecek diğer kişileri bir kenara atmamıza sebep olabilir.

Sizin "tipiniz" olan kişilerden etkilenmenin yanlış bir yanı yoktur, ancak birini tanımadan önce bu ayrıntılara çok fazla takılırsanız, bu sizi birçok harika eşleşmeden uzaklaştırabilir.

Doğduğumuz andan itibaren insan ilişkilerini öğreniriz. Bebek ve bakım veren arasındaki bağ, kişinin gelecekte kuracağı bağlanma şekli için zemin hazırlar. Yani yakınlık kuracağımız insanları seçerken bağlanma stilimiz büyük rol oynar.

Bağlanma stilimiz çoğu zaman bilinçsizce ebeveynlerimizin (bakım verenin) bize davranma şekline göre insanları seçmemize sebep olur.

Bebeklikte öğrendiğiniz ilişki kurma kalıplarınızı fark etmek, kalıbı değiştirmede yararlı bir ilk adım olabilir. Şuan bir ilişkide hissettikleriniz çocukluğunuzda ebeveyninizle kurduğunuz ilişkinin yansımasıdır. İlişkilerinizde karşılanmayan ihtiyaçlarınızı neyin tetiklediğini fark etmeyebilirsiniz. Bu ihtiyaçlarınızı çocukken öğrendiğiniz yöntemlerle, aynı dinamikleri tekrarlayarak size iyi gelmeyen insanlarda aramaya devam edersiniz. Evet, aynı tip kişiliklerle farklı bedenlerde aynı dinamikleri tekrarlıyorsunuz.

Bu durum aslında "neden sürekli aynı tip insanları hayatıma çekiyorum?" un da cevabıdır. Alışılmış olanı acı verici olsa bile bilinçsizce seçip dururuz.

İyi haber şu ki bu kalıpları değiştirebilir ve ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.

Tipiniz olmayan birine şans vermek yalnızca partner bulma şansınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha tatmin edici ve duygusal açıdan sağlıklı bir ilişkiye de yol açabilir.

İki insan karşılaştığındaki ilk çekim uzun vadeli uyumluluk sağlamayabilir. Hatta yoğun çekim gerçekleri bulanıklaştırır.

Kendinize şu soruyu sormak faydalı olabilir;


"Çekici bulduğum insanlar bana gerçekten ihtiyacım olan duygusal bağı verdi mi?"

Cevap hayırsa aynı tip kişilikler yerine farklı tipleri denemek iyi bir yol olabilir.

Bu değişimi tek başınıza yaşamak zor geliyorsa, bağlanma stilinizi ve davranış kalıplarınızı değiştirmek için bir terapistle çalışmak, ilişkilerinizde daha iyi seçimler yapmanızı sağlar.

Kim bilir, tipiniz olmadığını düşündüğünüz insanlar size ihityaç duyduğunuz sağlıklı ve tutarlı ilişkiyi verebilir.

Bu yazı toplam 1355 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Uzman Klinik Psikolog Merve Tokgöz Arşivi