Çavuşoğlu: İslam ülkelerinin bazıları ABD'den korkuyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Suriye'den asker çekmesiyle ilgili olarak "Askerlerini tamamını çekeceğini söylemek gerçekçi olmaz" dedi. Afrin operasyonu ile ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Tehdit gelirse gireriz' diye konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Esad ile ilgili tutumunun değişmediğini anlattı.Suriye krizi ile ilgili Putin'in önerdiği "Kongreye PYD dışı Kürtler katılır” formülüne Türkiye'den yanıt geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu listenin Rusya'ya verildiğini açıkladı.

Gündem 12.12.2017, 12:21 Burak ZİHNİ
Çavuşoğlu: İslam ülkelerinin bazıları ABD'den korkuyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında konuştu. Rusya Devlet Başkanı Putin'in Suriye'den askerlerini çekme kararı ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Daha önce de Rusya Suriye'den asker çekmişti bir kısmını çekmişti daha sonra tekrar asker getirdi. Suriye ve Irak'ta DAEŞ ile mücadelede önemli mesafeler katedildi. Rejim İran ve Rusya başka konulara da odaklanıyorlar. Burada Rusya'nın da Amerikan'ın da üsleri var. Gözlemciler var ne kadar asker çekecek bakacağız" dedi.  

RUSYA'YA LİSTE VERİLDİ
DW Türkçe'nin haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de muhalifler ile rejim güçlerini bir araya getirecek ulusal kongreye terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD’nin katılmasını istemeyen Ankara’ya “O zaman kongreye PYD dışı Kürtler katılır” formülü önerdiğini duyurdu. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu iddayla ilgili önemli bir bilgi verdi.  Çavuşoğlu, "YPG Kürtlerin tek temsilcisi değil hatta Kürtlerin çok az bir bölümünü temsil eder. Bakmayın zorla insanları kendi silahlı ekibine dahil ettiğini. Şu anda Suriye topraklarının yüzde 20'sini YPG yönettiği halde bu Kürtler buralara dönemiyor. Biz Kürt kardeşlerimize karşı değiliz onların yanındayız. YPG'nin burada olmasına İran da karşı.  Suriye'de Kürtleri temsil edenlerin listesini Rusya'ya verdik" diye konuştu. 

AFRİN OPERASYONU
Afrin operasyonu ve Putin'in Türkiye ziyareti ile ilgili de konuşan Çacuşoğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle:  Dün Sayın Cumhurbaşkanımızla Putin başbaşa görüşmeler yaptı. Siyasi süreç bundan sonra atılacak adımlar Astana süreci. İkili ilişkileri başta Türk Akımı S-400 gibi ticaretle ilgili konuları da değerlendirme fırsatı bulduk.

Bizim Afrin'e girmemiz için orada birisinin olması ya da olmaması gerekmez. Önemli kriter bize tehdit mi değil mi? Afrin'den Türkiye'ye yönelik tehditler ve saldırılar geliyor. Biz buraya istediğimiz zaman teknik planlamalar ne zaman yapılırsa müdahale ederiz ansızın da girebiliriz. Bize tehdit olursa hedefimiz rejim de olur. Şu anda böyle bir tehdit söz konusu değil. Şu andaki tehdit terör örgütünden geliyor PYD/YPG'den geliyor. Böyle bir operasyon yapıldığı zaman önceden bilgilendirme yapılır.

TÜRKİYE'NİN ESAD TUTUMU DEĞİŞMEDİ
Biz Esad'ın Suriye'yi birleştiremeyeceğini düşünüyoruz. Esad ile ile ilgili tutumumuz değişmedi. Esad'lı bir geçiş hükümetinde Suriye'nin gerçek anlamda seçime hazırlanamayacağını da düşünüyoruz.

ABD'NİN KUDÜS KARARI
İslam İşbirliği Teşkilatı'nın yarın yapacağı zirve çok önemli ve kretik zirve.Birleşik Arap Emirlikleri'nden dışişleri bakanı katılıyor. Henüz Suudi Arabistan'da kimin katılacağı belirtilmedi bugün belli olur. Katılım olup olmayacağını bilmediğimiz bir kaç ülke var. Mısır dışişleri bakanı düzeyinde katılıyor. Suudi Arabistan'dan net bir bilgi yok. Ama bugün belli olur katılıp katılınmayacağı. Neden böyle bir şey yaptı? Konuştuğumuz Amerikalılar bile cevap veremiyorlar. Süper güç böyle adaletsizlik yapmakla olmaz. Bu politikalarla sizi kimse takmaz şimdi takmadığı gibi. Yarınki zirvede güçlü mesaj vereceğiz. Arap dünyasından tepkiler geldi bazı ülkelerden az geldi. Görülüyor ki bazı ülkeler bu kararı alan ülkeden fazla çekiniyor. İslam dünyasından bazı ülkeler görüyoruz ki bir korku içinde. Korkunun ecele faydası var mı? Kimden korkuyorsunuz neden korkuyorsunuz?

YAPTIRIM KARARI ÇIKAR MI?
Yaptırıma karşıyız. Filistin'in tanınması için çağrıda bulunacak. ABD'nin aldığı bu karar güçlü bir şekilde reddedilecek yok sayılacak. ABD gibi bir ülkenin bu duruma düşmemesi gerekiyordu. ABD'ye hangi yaptırımı uygulayacaksınız? ABD'nin bu yanlıştan geri dönmesini bekleyeceğiz. Bu karar yok hükmünde sayılacak. Biz Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu tanıyoruz. 1967 öncesi sınırlar. Bu elbette yarınki metinde de olacak.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER  NASI OLACAK?

Biz ilişkileri normalleştirirken İsrail bize 'Bundan sonraki süreçte İsrail'i eleştirecek misiniz?' diye soru sordu. Eğer İsrail Filistinlilere saldırırsa topraklarını işgal ederse Filistin topraklarını çalarsa biz eleştiririz dedik. Bizim eleştirimizin düzeyi İsrail'in saldırganlığının düzeyi ile orantılı olur dedik. Amerika'nın aldığı kararın İsrail'e de bir faydası yok. Bölgede gerginliğe yol açmıştır adeta kışkırtıcı bir adım olmuştur. Biz bunu kabul edemeyiz. Şu andaki İsrail yönetimi bunun üzerine atlıyor. Şu anda İsrail yönetimi Filistinlilere zulmediyor.

ABD İLE İLİŞKİLER VE PENTAGON'UN AÇIKLAMASI
Biz DEAŞ'a karşı operasyonlarda terör örgütü ile işbirliği yapılmasına ve silah verilmesine karşıyız. Kilis'te 20'den fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Trump'ın verdiği söz bundan sonra YPG'ye silah verilmemesiyle ilgiliydi bunu net söyledi telefonu kapatmadan önce teyit etti. Bu saçmalığın çok daha önceden bitmesi gerektiğini söyledi. ABD Başkanın sözü Pentagon'a geçmiyorsa bu ABD'nin iç meselesi olmakla birlikte bizi de ilgilendirir. İnşallah sözünü tutar.

ABD'NİN ELÇİ ATAMASI YAPMAMAMSI
Siyasi bir anlamı yok. Tillerson'a da sordum atamaları yapıyor musun diye yeni birkaç tane atama yapmış. Beyaz Saray'da ve Washington'da atamalarla ilgili makaleler çıktı bir boşluk durağanlık var. Kendi iç meselesi ama büyükelçinin şu anda atanmaması bize yönelik bir sorun değil. Yargı bağımsızlığı diyorlar ya ben öyle düşünmüyorum. Bir yerel personelin tutuklanmasından sonra Amerika bu adımları attı. Bir kişinin gözaltına alınmasından sonra bu adımları atıyorsunuz ama siz bizde darbe yapanı evinizde tutuyorsunuz o zaman bizim hangi adımları atmamız gerekiyor. Bu kişi sizin için neden bu kadar önemli? İstanbul'daki Metin Topuz neden önemli? Çünkü FETÖ ile tüm temasları bu kişi yürütmüş yapmış.

BAŞİKA'DAKİ TÜRK ASKERİ VARLIĞI
Başika Kampı şu anda gündemde değil. Konuyu dostane şekilde Irak yönetimiyle konuşacağız. Kampın amacı DAEŞ'e karşı yerel güçleri eğitmek. Bizim oradaki amacımız Irak'ın toprak bütünlüğünü ihlal etmek değil DAEŞ'e karşı mücadele.YPG ile ortak karar niçin aldılar onu bilemiyoruz kendileriyle görüşeceğiz. DAEŞ şehirlerden kaçınca kırsala gitti. YPG'den Irak'ın da rahatsız olduğunu çok iyi biliyoruz.

AVRUPA BİRLİĞİ İLE İLİŞKİLER
Mali yardımları, 100 milyon dolar yardımı askıya aldık. 100 milyon dolarla mı bizi tehdit ediyorsunuz? Siz önce Suriyeliler için verdiğiniz sözü tutun. 3 milyar euronun sadece 800-900 milyon avrosunu verdiniz şu ana kadar. O sözünü bile tutmamışsın. Ben sözümü tutmuşum, Suriyelilere bakmaya da devam ediyorum. 100 milyon avroyla mı beni tehdit ediyorsun? Bunlar ucuz politika. AB ve AB üyesi birçok ülke bu popülizme yenik düşmüştür. 100 milyon doları versen ne olur vermesen ne olur? Bununla mı korkutuyorsun? Bunu yaparak mı Türkiye'yi terbiye edeceksin? Artık AB'nin itibarı kalmamıştır kendi içinde de itibarı kalmamıştır. Tehditle yaptırımlarla böyle bir netice alamazsın. Yaptırım uyguluyorsun Rusya'ya ne netice alıyorsun? AB'nin dengeli olması gerekiyor çifte standarttan ve iki yüzlülükten uzak olması gerekiyor. Üyelik için başvurduğumuz bir ülkenin kötü olmasını niye isteyelim? Avrupa'nın kötülüğünü niye isteyelim? Dik durduğumuz zaman da bizden hazetmiyorlar.

LOZAN TARTIŞMASI
Bizim Yunanistan'ın toprak bütünlüğü ile ilgili bir sorunumuz yok. Hala anlaşamadığımız adalar var. Burada birçok sözleşme yenilenmiştir hiçbir anlaşma yenilenemez diye bir anlaşma yok. Revize de edilebilir. Mesela serbest ticaret anlaşması 20 sene önce imzalanmış bugünü karşılamıyor. Mesela Türk ismini Batı Trakya Türkleri kullanamıyor. Lozan'da uygulanamayan şeyler de var. Tüm bunların gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor Cumhurbaşkanımız.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?