Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Öncelikli görevimiz gençlerimizi güzel ahlak sahibi yapabilmek için gece gündüz çalışmak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yurtdışında görev alacak din görevlilerine verilen eğitime katılarak açıklamalarda bulundu. 'Batı'da İslamofobi artıyor' diyen Erbaş, görevlilere 'İnsanlara rehberlik edeceksiniz' diyerek seslendi.

Gündem 01.03.2021, 21:53 02.03.2021, 00:44
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Öncelikli görevimiz gençlerimizi güzel ahlak sahibi yapabilmek için gece gündüz çalışmak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Yurt Dışı Sözleşmeli Din Görevlileri Hizmet Öncesi ve Hizmete Hazırlık Eğitimi'ne çevrimiçi bağlanarak görevlilere seslendi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurt dışında 40 yılı aşkın bir zamandır din hizmeti sunduğuna dikkat çeken Erbaş, "Vatandaşlarımızın yaşadığı Batı ülkelerinde kurumsallaşan yapısı ile Diyanet İşleri Başkanlığımız insanımıza dini, sosyal ve kültürel konularda rehberlik etmektedir. Sizler de Başkanlığımızın bir mensubu olarak görev yapacağınız yerlerde insanlara rehberlik edeceksiniz" şeklinde seslendi.

"İslam'ın gayesi, insanları güzel ahlak sahibi yapmaktır"

Din görevlisinde olması gereken ayırt edici tutum ve davranışlara da değinen Başkan Erbaş, "Din Görevlisi hocalarımız şahsiyet, karakter ve ahlaken toplumun en iyi ve örnek insanı olmalıdır. Onlar önderdirler ve örnektirler. Bu nedenle örneklik ve önderliğimize dikkat etmeliyiz. Müslüman her anında ihlaslı olmak zorundadır. Bir de ifa edeceğimiz görevin önemini düşündüğümüzde, Efendimizin; 'Şüphesiz ki Allah sizin bedenlerinize ve suretlerinize bakmaz, fakat kalplerinize bakar' hadis-i şerifini düşünerek yaptığımız işi ancak onun rızası için yapmalıyız. Yüce dinimiz İslam'ın gayesi, insanları güzel ahlak sahibi yapmaktır. Sevgili Peygamberimizin 'Güzel ahlakı tamamlamak için gönderildiğini' söylemesi güzel ahlakın ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir. Bizim görevlerimizin başında önce kendimizin güzel ahlakla donanması, hareket etmesi sonra gençlerimizi, çocuklarımızı güzel ahlak sahibi yapabilmek için gece gündüz çalışmak gelmektedir" ifadelerini kullandı.

"Batı'da İslamofobi artıyor"

Batı'da İslamofobik olayların arttığına dikkat çeken Erbaş, Batı'nın kendisine yapay bir düşman algısı oluşturduğunu belirterek, "Bu algı neticesinde görev yapacağınız ülkelerde İslamofobik olaylar artmaktadır. Onlara İslam'ı ve kendimizi doğru tanıtmaya çalışmalıyız. İslamofobiye ve İslam düşmanlığına karşı, ülkemizde kazandığınız ilmi birikimi aktarma, kültürümüzü yaşatma ve din hizmeti sunma açısından sizlere büyük görevler düşmektedir" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?