Mustafa Şentop, baro başkanlarına ilişkin konuştu: Ziyaretçi yasak, istisna söz konusu değil

Baro başkanları, Adalet Komisyonu'nda görüşmeleri süren 'çoklu baro' görüşmeleri için Meclis kapısında bekleyişlerini sürdürürken TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Koronavirüs tedbirleri kapsamında Meclis'e ziyaretçi yasağının uzatıldığını hatırlatarak, "Baro başkanları için istisna söz konusu değil" dedi. 

Gündem 03.07.2020, 21:00 Gazete Damga
Mustafa Şentop, baro başkanlarına ilişkin konuştu: Ziyaretçi yasak, istisna söz konusu değil

AK Parti Grup Başkanvekilleri, TBMM Başkanı Şentop'u yeniden aday gösterildiğine ilişkin dilekçeyi verdi. Şentop, adaylık dilekçesinin verilmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Aday gösterilmesi konusunda "Hayırlı olsun, artık takdir Türkiye Büyük Millet Meclisimizindir, Genel Kurulundur" diyen Şentop "Bu konuda bütün arkadaşların desteğini bekliyorum” diye konuştu. 

Şentop, TBMM kapısında bekleyişleri sürdüren baro başkanlarıyla ilgili soru üzerine şunları söyledi:

“En son 1 Temmuz itibariyle 31 Temmuz ‘a kadar girişle ilgili kısıtlama uzatıldı. Meclisin güvenliği ile ilgili, yetki iç tüzüğe Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’ndadır. İdare Amirlerimizden kendi aldıkları kararın titiz bir şekilde uygulanmasını tekrar rica ediyorum. Bizim ayrıca iç tüzüğün öngördüğü güvenlik yönetmeliği de var. Meclise giriş ve çıkışlarla ilgili ve kimlik bilgileri, giriş kartları ile ilgili hükümler içeriyor. Milletvekillerimizin kendi yanlarında getirmiş olduğu  kendi araçlarında getirmiş olduğu misafirlerinin de kaydının yapılmış olması ve giriş kaydı yapılarak sokulması yönünde hükümler var. Dolayısıyla bu kararı tekrar okudum ben baktım baro başkanları içinde veya bir başkaları içinde bir istisna söz konusu değil.Ben idare amirlerimizden de kendi aldıkları kararın altında imzası bulunan kararın titiz bir şekilde uygulanmasını tekrar buradan rica ediyorum kendileriyle de görüştüm zaten.

Bazı milletvekili arkadaşlarımızın kimlik bilgisini güvenliğin bilmediği, kim olduğunun kaydettirilmediği, giriş kartı alınmadan Meclise sokulmaya çalışıldığına dair bilgiler oldu. Ben bu arkadaşlarımızı ikaz ettim. Böyle bir şey olamaz. Burada milletvekillerinin öncelikle Meclis’in güvenliği ile ilgili İç Tüzük’e bizzat kendilerinin riayet etmesi lazım." ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?

`)}});