Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk kimdir? İlk açıklaması ne oldu

İsmet Yılmaz'dan boşalan Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturan Prof. Dr. Ziya Selçuk hakkında pek çok kişi araştırma yapıyor. Dün açıklanan kabinede adı yer alan Selçuk'un bilinmesi gereken tüm bilgileri haberimizde.

Gündem 10.07.2018, 09:45 10.07.2018, 11:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın A takımı şeklinde tabir edilen kabinede yer alacak isimlerden biri olan Prof. Dr. Ziya Selçuk yeni Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapacak. Eski MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı olan Selçuk'un adının açıklanması sonrasında özellikle öğrenciler, veliler ve öğretmenler kendisi hakkında bilgi almak ve hakkındaki detayları öğrenmek istiyor. Bunun için de 'Ziya Selçuk kimdir?' sorusunu internette araştırıyor.

Dün adı Milli Eğitim Bakanı olarak zikredilen ve görevine bugün itibariyle başlayacak Selçuk ilk değerlendirmesini de yaptı. Ziya Selçuk, "Bilimin, aklın ışığında elimizden gelen bütün gayreti ekibimizle göstereceğiz." dedi

Yepyeni bir heyecan
Selçuk, Başkan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında açıkladığı ilk Cumhurbaşkanlığı Kabine'sinde görev almasına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Yepyeni bir heyecanla yepyeni bir hizmetin hep birlikte, bir ortak dil üzerinden inşa edilmesinin peşindeyiz." diye konuştu. 

Ziya Selçuk, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Bunun ne kadar zor bir görev olduğunun farkındayız. Bu zor görevin de şahsi bir mesele olmadığının, bireysel bir iş olmadığının, bunun bir ekip işi olduğunun, bunun bir millet ödevi olduğunun farkındayız. Dolayısıyla bizim önümüzde çok uzun ve zorlu bir yol var ve bunun için bilimin, aklın ışığında elimizden gelen bütün gayreti ekibimizle göstereceğiz."

ziya selçuk kimdir

Ziya Selçuk kimdir?
1961 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde lisansını, aynı üniversitede gelişim psikolojisi alanında yüksek lisansını yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamladı. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı.

TED Üniversitesi’nin yanısıra, çok sayıda özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunu gerçekleştirdi. Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyesidir.

2003-2006 yılları arasında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmış, müfredat reformunu yürütmüştür. AB müzakerelerinde de eğitim ve bilim başlığı görüşülürken ülkemizi temsil etmiştir.

İnsan ilişkileri, gelişim, öğrenme, çocuklarda dikkat eksikliği, rehberlik uygulamaları gibi alanlarda çok sayıda kitabı, hakemli dergilerde basılmış makaleleri vardır.

İngilizce biliyor. Evli, üç çocuk sahibidir.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?