20.09.2018, 19:31

İşte İstanbul'da AK Parti ve MHP'nin ortak adayı

2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için çok kişinin isimi geçiyor.
Daha da açıklanana kadar yazılacak, çizilecek.
Ancak basında ilk defa bu köşeden okuyacağınız isim aday olacak.
Karar verildi.
MHP ile anlaşıldı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu konuda dün yaptığı açıklama ile tartışmalar son noktayı koydu.
Devlet Bahçeli; “MHP, İstanbul’da bir aday çıkartarak, kendi kendini kandırarak, Türk siyasetinde varlığını devam ettiremez” diyerek, yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden “başkan adayı göstermeyeceğini” net bir biçimde açıkladı.

Hem bakan hem yaşı çok genç!
Peki 2019'da ülke genelinde yerel seçimlerin kıran kırana geçeceğini yazmıştık.
İstanbul'un el değiştirerek Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçme ihtimalinden bahsetmiştik.
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin eski başkan Topbaş'ın yerine gelen isim Mevlüt Uysal'ı kesinlikle aday göstermeyeceğini söylemiştik.
Hatta meclis üyelerinin seçtiği ara belediye başkanlarının çoğunu bu kaderin beklediğinden de bahsetmiştik.
Kimileri bu seçimlerde AK Parti'nin daha tecrübeli ve deneyimli isimlerle seçmenin karşısına çıkacağını söylerken, biz ise tam tersi düşünerek gerek İstanbul'da gerek ülke genelinde yeni isimler yeni yüzlere daha çok yer verileceğini de belirtmiştik.
Genç ve dinamik adaylarla yerel seçimleri atlatmak isteyen AK Parti'nin hedefinin bu seçimlerde önemli yerlerde seçilen kişiler ile gelecekte de partiyi daha güçlü kılmaya çalışacağını da kaydetmiştik.

Ustası Edoğan Bayraktar!
Bu yazının sonunda; 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için göstereceği ismi öğreneceksiniz.
Şimdilik hem bakan hem yaşı çok genç diyerek o ismin özelliklerinden bahsedelim.
Erdoğan Bayraktar'ın, 2002 – Mart 2011 tarihleri arasında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı sırada onu yardımcısıydı.
Bayraktar Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğunda ondan boşalan koltuğa geçti.
17 – 25 Aralık operasyonları sonrası istifa etmek zorunda kalan Erdoğan Bayraktar belki de istifa etmeseydi/ettirilmeseydi o zamanlar onun adı da 2014 yerel seçimlerinde Ankara veya İstanbul için kesin aday gözü ile bakılıyordu.
O günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan istifa ettirilmek zorunda bırakılan Erdoğan Bayraktar; “Başbakan’ın da istifa etmesi gerekir. Çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın onayıyla yapıldı.” şeklinde yaptığı açıklama ile de         hatırlanıyor.
Bir anlamda Bayraktar belki kazaya uğradı fakat, onun yerine eski koltuklarının tamamına oturan çırağı bugün o koltukları genç yaşta geçerek İstanbul'un yeni belediye başkanı yapılmaya çalışılıyor.

Bu Murat kaçıncı Murat?
Evet anladınız artık.
2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için, şimdiki Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a kesin gözle bakılıyor.
Murat Kurum; 1976’da Ankara’da doğdu.
Ankara Mimar Kemal Lisesi’nin ardından 1999 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1999-2005 yıllarında inşaat alanında faaliyet gösteren çeşitli özel sektör kuruluşlarında mühendis, şantiye şefi, koordinatör olarak çalıştı.
2005-2006 yılları arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzman olarak görev yaptı.
2009 yılından bugüne kadar T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, evli ve 2 çocuk babasıdır....

Şimdi sıra CHP'de
Hadi bakalım AK Parti'nin en güçlü İstanbul adayını ilk biz yazdık.
Şimdi sıra Cumhuriyet Halk Partisi'nde.
Muharrem İnce.
Akif Hamzaçebi.
Gürsel Tekin.
Engin Altay.
Aykut Erdoğdu.
Şimdiye kadar aday adayı diye isimlerini açıklayanlar. Bakarsınız AK Parti'nin bir bakan adayına karşı CHP'de bir mevcut belediye başkanını aday yapar.
Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu bu özelliklere yakın isimler.
Bekleyip göreceğiz...
Bu arada bu Murat kaçıncı Murat... :)

Yorumlar (0)