Kurban nasıl saklanır ve pişirilir? Tüm bilgiler burada

Yarın başlayacak olan Kurban Bayramı'nda en çok araştırılan konuların başında kurban etinin nasıl pişirilip saklanacağı geliyor. Haberimizdeki tavsiyeleri okuyarak etinizi daha lezzetli tüketebilirsiniz.

Yaşam 10.08.2019, 07:39 10.08.2019, 08:38
Kurban nasıl saklanır ve pişirilir? Tüm bilgiler burada

Kurban eti günlerce tüketilebilir. Bunun için de hem pişirilmesinde hem de muhafaza edilmesinde büyük bir özen gösterilmesi gerekiyor. Eğer kurallara uymazsanız etinizin lezzetini ve diriliğini kaybedebilirsiniz.

 

Yüzyıllardır İslam dünyası Kurban Bayramı'nda kurban ibadetini yerine getiriyor ancak bu ibadeti eda ederken dikkat edilmesi gereken çok öenmli kurallar bulunuyor. Kurban bayramlarında hem et hem de tatlı tüketimi arttığı için özellikle kolesterol, diyabet, kalp-damar, yüksek tansiyon ve obezite hastalarının daha dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysu Bekçi, sağlıklı bir bayram geçirmek için önem verilmesi gereken noktalara dikkat çekti. Bekçi'ye göre, kurbanlık satın alırken dikkat edilecek en önemli nokta kurbanlığın veteriner kontrolünden geçmiş olmasıdır. Diğer önemli nokta da kurbanlık kesiminin veteriner kontrolünün sağlandığı uygun ortam ve şartlarda yapılmasıdır. Eğer etler uygun koşullarda kesilmez, doğru pişirilmez ve uygun koşullarda saklanmaz ise hayvanlardan insanlara zoonoz dediğimiz tüberküloz, şarbon, salmonella gibi hastalıklar bulaşabilmektedir.Kurban etini bekletin

NTV'nin haberine göre, kurban bayramında yapılan yanlış alışkanlıkların başında kurban etlerinin kesildikten hemen sonra tüketilmesi gelir. Hayvanlardaki mikroorganizmalar kesimden sonra 24 saat içinde ölür ve hayvan ilk kesildiğinde rigor motris olarak adlandırdığımız ölüm sertliği olur. Özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıkları olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir konu da budur. Etler soğuk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir. Büyükbaş hayvanların etleri 0 derecede 7-10 gün bekletildiğinde tam yumuşama sağlanır. Böylece et hem daha lezzetli hem de hazmı daha kolay olur.

Etin besin değerini koruyun

Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartma ve kavurmadan kaçınılmalı. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna yol açabileceği için tercih edilmemeli. Etin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntem. Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemeli. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalı. Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve "kömürleşme" sağlamayacak şekilde ayarlanmalı.

Kurban eti nasıl saklanmalı?

kurban etleri, büyük parçalar halinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine konularak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalı. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı "mikroorganizmalar" için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalı.

Isıya maruz bırakmayın

Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirir.

Tatlı tercihiniz önemli

Bayram günlerinin vazgeçilmezi tatlı ve çikolatadan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Kan şekerinde ani artışlara ve yağ depolanmasında hızlanmalara neden olan tatlı ve şekerlemeler kronik hastalığı olanlar, sağlığına dikkat edenler ve kilo kontrolü yapanlar için kaçınılması gereken grupta. Misafirlere meyve salataları, dondurmalı meyve tatlıları veya sütlü tatlılar ikram edilebilir.

İçecek olarak su

Su metabolizmanın devamı, sağlığı ve arınması için çok önemlidir. Bayram boyunca günde en az 8-10 bardak su içilmeli, sık sık ikram edilen çay, kahve, asitli-gazlı içeceklere hayır denilebilmeli, daha ziyade suya ağırlık verilmeli. Fazla çay ve kahve tüketimi uykusuzluk, kalpte ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabileceğinden bu tür içecekler tüketilirken miktar sınırlaması yapılmalı. Günlük kafein alımını aşmamak için günde 2 fincandan fazla kahve tüketilmemeli ve açık çay tercih edilmeli. Bayramda oluşabilecek sindirim problemlerini önlemek için sindirimi destekleyici bitki çayları tüketilebilir. Rezene, papatya, melisa, anason, yeşil çay size bu konuda yardımcı olacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?